Heves harcok robbantak ki az izraeli csapatok és a Hamász fegyveresei között Gáza északi részén. Az izraeliek itt a teljes ellenőrzésre törekednek, hogy a déli területre összpontosíthassanak. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa több segélyt kért a palesztin enklávénak, de nem követelt tűzszünetet – ez olaj volt a tűzre.
Az északi Dzsabália város felett – ahol a legnagyobb gázai menekülttábor is található – sűrű füst gomolyog, a lakosok folyamatos bombázásokról és izraeli tankok lövedékeiről számoltak be – tudósít a Reuters.
A Hamász fegyveres szárnya, az Al-Kasszam Brigádok közölte, hogy harcba keveredett az izraeli erőkkel a térségben. Közölték, hogy öt izraeli harckocsit semmisítettek meg, a személyzetet megölték. A hírügynökség nem tudta független forrásokból megerősíteni a közleményt.
A palesztin egészségügyi minisztérium szerint a 11 hete tartó konfliktus során közel 20 ezer gázai lakos halt meg, további több ezer holttestet rekedhetett a romok alatt. Gáza 2,3 millió lakosának csaknem az egészét kitelepítették.
Izrael szerint 140 katonája vesztette életét azóta, hogy október 20-án megkezdte szárazföldi invázióját, válaszul a Gázában kormányzó Hamász fegyveresei által október 7-én Izraelben elkövetett ámokfutásra, amelynek során 1200 embert öltek meg, és 240 túszt ejtettek az enklávéban.
Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) szombaton közölte, hogy a Gázai övezetben lévő Issza város területén olyan lövéseket adtak le, amelyek több tucat fegyverest csaltak ki egy, a Hamász főhadiszállásaként szolgáló épületből. Utasították a légierőt, hogy mérjen csapást az épületre és likvidálja a terroristákat – közölték.
A hadsereg egy videót is közzétett, amely szerinte Hamász-alagutakat mutat az isszai körzetben. Izrael azzal vádolja a militáns csoportot, hogy alagutakat és más katonai infrastruktúrát helyez el a civilek között, hogy emberi pajzsként használja őket, amit a Hamász tagad.
Izrael vezető katonai szóvivője pénteken közölte, hogy erőik szinte teljes műveleti ellenőrzést értek el Gáza északi részén, és készülnek a szárazföldi offenzíva kiterjesztésére az övezet más területeire, elsősorban a déli részre.
A WAFA hivatalos palesztin hírügynökség szerint legalább 18 palesztin meghalt és több tucatnyi másik megsebesült pénteken késő este a Gáza középső részén fekvő Nusseirat egyik házára mért légicsapásban.
Egészségügyi tisztviselők és a Hamász médiája egymástól függetlenül közölték, hogy a Nusseirat közelében lévő menekülttáborban egy házra mért izraeli légicsapás három embert ölt meg, köztük a Hamász Aqsa TV csatorna újságíróját és két rokonát. Az újságíró halálával legalább 69-re emelkedett a konfliktusban áldozatul esett újságírók száma – közölte egy szakmai érdekképviseleti szervezet.
Az izraeli hadsereg sajnálatát fejezte ki a civil halálesetek miatt, és az Irán által támogatott Hamászt okolja azért, hogy sűrűn lakott területeken tevékenykedik, azzal érvelve, hogy Izrael soha nem lesz biztonságban, amíg a csoportot meg nem szüntetik. Szombaton mintegy két napja először szólaltak meg szirénák, amelyek a Gázai övezetből indított lehetséges rakétatámadásokra figyelmeztettek Izrael déli részén.
Izrael már régóta sürgeti a lakosokat, hogy hagyják el Gáza északi területeit, de erői a kis tengerparti enklávé középső és déli részén lévő célpontokat is bombázzák. A konfliktus túlterjedt Gázán, többek között a Vörös-tengerre is, ahol az Iránnal szövetséges jemeni huti erők rakétákkal és drónokkal támadják a hajókat. Egy Izraelhez kötődő kereskedelmi hajót az Arab-tengeren India nyugati partjainál egy pilóta nélküli légi jármű talált el, ami tüzet okozott – közölte szombaton az Ambrey brit tengerbiztonsági cég.
Az iráni Forradalmi Gárda egyik parancsnoka szerint le lehet zárni a Földközi-tengert, ha az Egyesült Államok és szövetségesei továbbra is „bűncselekményeket” követnek el Gázában – jelentette szombaton az iráni média, anélkül, hogy megmagyarázta volna, miként is történne ez. Irán korábban azt hangoztatta, hogy nem szeretné a háború eszkalációját.
Az ENSZ minap kiadott állásfoglalása enyhébb lett a korábbi tervezeteknél, amelyek a 11 hete tartó háború azonnali befejezését és a segélyszállítmányok feletti izraeli ellenőrzés lazítását követelték. Így viszont megnyílt az út a tervezetről való szavazás előtt, amelytől eddig az Egyesült Államok elhatárolódott.
Gilad Erdan, Izrael ENSZ-nagykövete szerint a Biztonsági Tanácsnak inkább a Hamász által fogva tartott túszok kiszabadítására kellett volna összpontosítania, és a „segélyezési mechanizmusokra” való összpontosítás felesleges, mivel Izrael „a szükséges mértékben engedélyezi a segélyszállításokat”.
Az Egyesült Államok és Izrael, amely a Hamász felszámolására esküdött fel, ellenzi a tűzszünetet, azt állítva, hogy az lehetővé tenné az iszlamista fegyveres csoport számára az újbóli csoportosulást és felfegyverkezést. Joe Biden amerikai elnök kormánya azonban egyre kritikusabbá vált a növekvő áldozatok száma és a humanitárius válság miatt, amely egyre súlyosbodik, ahogy Izrael folytatja szárazföldi és légi offenzíváját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.