Az izraeli legfelsőbb bíróság elkaszálta az ország igazságszolgáltatási rendszerének reformjáról szóló, sokat vitatott törvényt, melyet Benjamin Netanjahu kormánya fogadott el, erőteljesen megosztva ezzel az izraeli társadalmat.
A törvény a kormány azon szélesebb törekvésének volt a része, mely a bíróságokat a végrehajtó hatalom alá rendelte volna és mely hónapokon keresztül tömegtüntetések sorozatát váltotta ki az országban, egészen addig, amíg a Hamász október 7-i támadása felül nem írt mindent az országban.
A legfelsőbb bíróság 8-7 arányban szavazta le a javaslatot, mondván az súlyos és példátlan kárt okozna az izraeli állam demokratikus karakterében. Ez volt az első alkalom, hogy a legfőbb bíróság elkaszált egy kvázi alkotmányos törvényt az országban, miután a bíróság 12-3 arányban úgy döntött, hogy ehhez joga van – írja a Financial Times.
A kormány szerint a bíróságok jogköreinek megnyirbálására azért van szükség, mert azok pártos, baloldali testületek. A javaslat kritikusai szerint azonban
a lépés politikailag motivált támadás a kormányt korlátozó fékek és ellensúlyok ellen és fokozza a korrupció lehetőségét,
miközben kikövezi a kisebbségi jogok eltiprásához vezető utat.
Sok liberális és szekuláris izraeli attól is tart, hogy a reformmal Netanjahu és szélsőjobboldali szövetségesei újabb lépést tesznek a társadalom egyre konzervatívabb és vallásosabb irányba tolásában.
Ráadásul Netanjahu kormánya időközben belső feszültségekkel is küzd miután a hírszerzés kudarca miatt az ország többsége már szabadulna a miniszterelnöktől, aki a háborús erőfeszítés népszerűségét használná hatalma megőrzésére a Neokohn írása szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.