Magyarországon bővíti védelmi innovációs hálózatát a NATO – tájékoztatott hétfőn a Honvédelmi Minisztérium. A katonai szövetség védelmi innovációs szervezete, a NATO DIANA bejelentette, hogy sokszorosára bővíti magyarországi jelenlétét: technológiai fejlesztést végző gyorsító- és tesztközpontokat kapcsol be a kutatás-fejlesztési hálózatába – írták a közleményben.
A NATO DIANA célja, hogy a honvédelmi alapú innováció a legmodernebb technológiák fejlesztésén és átvételén, valamint védelmi eszközök gyártásán túlmenően olyan hozzáadott értékeket állítson elő, amelyek széles társadalmi körben is hasznosíthatók.
Magyarország egy akcelerátorral, vagyis gyorsítóközponttal és tesztközpontokkal csatlakozik a NATO dinamikusan növekedő védelmi ipari innovációs hálózatához.
A kettős, honvédelmi és polgári felhasználás lehetősége hozzájárul a magyar ipar fejlődéséhez – írták a közleményben. Ugyanis az akcelerációs folyamat támogatja, hogy a magyar cégek NATO-szinten is bemutathassák és értékesíthessék termékeiket, ami további munkahelyeket teremt, és gazdaságélénkítő hatása van. A tájékoztatás szerint az első magyarországi DIANA-gyorsítóközpont VIKI-Nokia néven kezdi meg működését, a Védelmi Innovációs Kutatóintézet Nzrt. (VIKI) és a Nokia Solutions and Networks Kft. együttműködésének eredményeként.
Tovább erősíti Magyarország NATO-n belüli szerepvállalását hat magyarországi DIANA-tesztközpont akkreditációja.
A központokat a Pécsi Tudományegyetem, az Óbudai Egyetem, a BHE Bonn Hungary Electronics Kft., az Alverad Technology Focus Kft., az ITSec Area Kft., valamint a Nokia Bell Labs hozta létre. A NATO innovációs hálózatának térképére 2023-ban már felkerült két magyarországi tesztközpont: a ZalaZONE Gépjármű Próbapálya és a ZalaZONE Kutatási és Technológiai Központ szintén akkreditált DIANA-tesztközpont.
Porkoláb Imre dandártábornok, védelmi innovációért felelős miniszteri biztost elmondta: „A DIANA ökoszisztémájában Magyarország immár kilenc intézménnyel van jelen. Mindez kimagasló hazai tudásbázisról, szakértő közösségről és a legmodernebb infrastruktúráról tanúskodik a mesterséges intelligencia, az automatizáció és az 5G területén.”
A dandártábornok beszélt arról is, hogy idén nem csupán a NATO megalakulásának 75., hanem Magyarország csatlakozásának 25. évfordulóját is ünnepeljük. Úgy fogalmazott, hogy
a magyar hozzájárulás a DIANA hálózatához „a szövetség iránti elkötelezettségünket is bizonyítja”.
A DIANA egyik erőssége a tehetségközpontok és innovációs vezetők egyedülálló transzatlanti hálózata, amely közös cél felé halad. A DIANA-hálózat partnereinek széles skálája és sokszínűsége felgyorsítja a védelem, a biztonság és a béke számára úttörő megoldások kifejlesztését és bevezetését – idézték a közleményben Deeph Chanát, a DIANA ügyvezető igazgatóját.
A magyar hadiipar és az űripar is fontos témája lesz az Évadnyitó Innovációs Konferenciának – mondta a Figyelő és a Világgazdaság főszerkesztője, Szajlai Csaba a Trend FM rádiónak adott interjújában. A rendezvényt a Magyar Innovációs Szövetséggel együttműködve rendezik meg március 21-én és 22-én. Várják az érdeklődőket a kétnapos konferencián a budapesti Kempinski Hotelben, valamint online.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.