Megérkezett Houstonba hétfőre az Axiom Space Ax-4 küldetésének teljes legénysége – köztük Kapu Tibor magyar űrhajós –, hogy megkezdjék kiképzésüket – közölte a houstoni központú cég hétfőn a honlapján.
Az Axiom Space hétfőn hivatalosan is bejelentette, hogy Magyarországgal, Lengyelországgal – az Európai Űrügynökség támogatásával – és Indiával partnerségben a három nemzet egy-egy űrhajósát küldi fel a Nemzetközi Űrállomásra következő küldetése, az Axiom Mission 4 (Ax-4) keretében.
Szabolcsból egyenesen a világűrbe: ő lesz a következő magyar űrhajósSzinte napra pontosan 44 évvel ezelőtt indult el az űrutazására Farkas Bertalan, az első magyar űrhajós, és most megvan, hogy ki lehet a következő. Kapu Tibor 32 éves gépészmérnököt a Hunor nemzeti kutató-űrhajós programban 244 fő közül választották ki. Most egy álma válhat valóra. |
A küldetés amerikai parancsnoka, Peggy Whitson mellett Kapu Tibor és a lengyel Slawosz Uznanski küldetésspecialisták, valamint az indiai Shubhanshu Shukla pilóta lesz a legénység tagja. A közleményben megjegyzik, hogy a legénység kijelölt tagjai még a Nemzetközi Űrállomás működtetésében részt vevő nemzetközi partnerekből álló testület hivatalos jóváhagyására várnak.
Ez a küldetés kitágítja a látóhatárt az ambiciózus tudományos, technológiai és gazdasági célokat kitűző nemzetek számára
– hangsúlyozzák a közleményben, amely szerint az Ax-4 küldetés nagy hangsúlyt helyez a tudományos kutatásra, a technológiatesztelésre és az űr kereskedelmi célú használatára. A küldetés célja az együttműködés elősegítése a tudás, a források és a lehetőségek megosztásán keresztül a részt vevő partnerekkel, amelyek így megszilárdíthatják vezető szerepüket a növekvő űrközösségben – teszik hozzá.
Az Ax-4 küldetésének legénysége az Axiom Space vállalattal kötött megállapodások nyomán állt össze. A közlemény szerint a magyar kormánnyal 2022 júliusában írtak alá egyetértési nyilatkozatot és 2023 szeptemberében egy keretszerződést a magyar űrhajós feljuttatásáról.
Az Ax-4 Floridából indul majd a világűrbe a SpaceX Falcon–9 indítórakétáján, a Dragon űrhajóegység fedélzetén, és a várakozások szerint 14 napot tölt majd a Nemzetközi Űrállomáson. A lehetséges indulás időpontját egyelőre nem közölték.
A HUNOR – Magyar Űrhajós Program Facebook-oldala szerint Kapu Tibor és a magyar tartalékűrhajós, Cserényi Gyula már a múlt héten megérkezett Houstonba.
Az űripar Magyarország következő kitörési pontjaAz elmúlt években megszületett a hazai űripar, amit most versenyképessé kell tenni. Az I. Hazai Űrkongresszuson az iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkár beszélt a szektor elmúlt majdnem tíz évéről és a fejlődési lehetőségekről. A minisztérium űripari konzultációt is indított. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.