Az Országgyűlésben két nemzetközi egyezményt vitatnak meg kedden a képviselők. Az egyik a magyar–osztrák mentőszolgálati együttműködéséről, a másik a Magyarország és Ukrajna közötti, a közúti és vasúti határforgalomnak a határátkelőhelyeken történő ellenőrzéséről szól.
Együttes általános vita lesz a honvédelmi tárgyú törvények módosításáról, valamint a honvédelmi tárgyú törvények módosításával összefüggésben egyes törvények módosításáról. A törvényjavaslatok az alaptörvény tizenharmadik, júniusban elfogadott módosításával függenek össze, miszerint sarkalatos törvényben kell meghatározni a Magyar Honvédség katonai műveleteinek, állomásozásának és más, határátlépéssel járó csapatmozgásának, valamint a külföldi fegyveres erők Magyarország területét érintő katonai műveleteinek, állomásozásának és más, határátlépéssel járó csapatmozgásának engedélyezésével összefüggő szabályokat.
A jelenleg az Országgyűléshez rendelt engedélyezési jogkörök egy része átkerül a kormányhoz. Az Országgyűlés jogkörében maradna a külföldi fegyveres erők magyarországi vagy Magyarország területéről kiinduló alkalmazásáról és magyarországi állomásozásáról szóló döntés, ha ezen tevékenységek nem az ENSZ Biztonsági Tanácsa, a NATO vagy az EU döntésén alapulnak. Az utóbbi esetekben a kormány dönthet, ahogy a honvédség külföldi alkalmazásáról vagy állomásozásáról is. Napirenden szerepel a pénzügyi közvetítőrendszert érintő és egyéb törvények módosítása, miszerint
az akkumulátor-újrafeldolgozó üzem helyszínét az iparügyekért felelős miniszter jelölheti ki ezentúl.
2025-öt és 2026-ot a magyar tudomány évévé nyilváníthatja az Országgyűlés a Magyar Tudományos Akadémia megalapításának kétszáz éves évfordulója alkalmából, az erről szóló határozati javaslatot is tárgyalják kedden. A hatósági tapasztalatokkal, a víziközmű-szolgáltatók megkereséseivel indokolják a víziközmű-szolgáltatásról szóló törvény módosítását, amely egyebek mellett változtat ezen szolgáltatók működési engedélyezési eljárásán, a gördülő fejlesztési tervekkel kapcsolatos és a használati díjra vonatkozó rendelkezéseken.
Az utolsó napirendi pont az atomenergiáról szóló törvény módosítása. Ennek célja, hogy megalkossa a Paksi Atomerőmű tervezett üzemidőn túli üzemeltetésének törvényi szintű rendelkezéseit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.