Nem kellett újraindítani a felsőoktatást, mert a koronavírus-járvány előtt és a veszélyhelyzet alatt is jól működött, de a felsőoktatási stratégiát újra kell gondolni – mondta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a Fokozatváltás 2.0 – Újraindítás című konferencián. Értékelése szerint a hazai kutatás-fejlesztési és innovációs (K+F+I) rendszer megmutatta, hogy minden körülmények között működőképes. A felsőoktatási intézményekben modellváltás valósul meg, az egyetemek köré tudományos-innovációs parkok szerveződnek, a már létrejöttek helyzetét és finanszírozását pedig a kormány hamarosan áttekinti.
Az egészségipar kutatás-fejlesztésében is szerepet kapnak egyetemi tudományos-innovációs parkok, köztük a Semmelweis Egyetem science parkja.
A miniszter szerint a válság idején megmutatkozott, hogy a magyar egészségipar szerkezete nem rossz, és vannak lehetőségei a fejlődésre. Ezt segítheti, hogy a kormány július 15-ig ötvenmilliárd forintot csoportosít át a hazai egészségipari vállalatok versenyképességének javítására.
Palkovics László kiemelte, hogy a koronavírus kapcsán eddig 43 milliárd forintot költöttek kutatás-fejlesztési és egészséggazdasági projektekre. 2021-től beépülő jelleggel 22 milliárd forint többletforrás áll rendelkezésre az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat kutatóintézet-hálózatának működésére és fejlesztésére.
A korábbi 17,5 milliárd forint helyett 39,5 milliárd forint jut a kutatási hálózatok finanszírozására.
A következő években, az egyetemek hatékonyabb működését támogatva, évente 25 százalékponttal emelik a kutatás-fejlesztésre fordított állami forrásokat.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.