BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Körülményesen hiteleznek a bankok

Szigorú járványvédelmi intézkedéseket hoztak a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei vállalkozások a második hullámra készülve, de a tavaszihoz hasonló teljes leállásra nem számítanak – mondta Bihall Tamás, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.

Okozott tartós károkat a járvány a megye gazdaságában?

Felmértük a megyei gazdaság állapotát, azt, hogy a különböző ágazatokra hogyan hatott ez a rendkívül kritikus helyzet. A felmérésben részt vevő cégek adják a megye GDP-jének 60-66 százalékát, vagyis a mintavétel jól tükrözi a helyzetet. Az ipar – esetünkben a vegyipar, gépipar, járműipar – jobban vészelte át ezt az időszakot, a szolgáltatások sajnos lényegesen rosszabbul. A turizmus, a vendéglátás igazán kritikus szintre esett nálunk is, de a korlátozások enyhítése után az élénkülés a mi megyénket is elérte, és a reméltnél kedvezőbben alakultak a mutatók. Nagy kérdés, mit hoz az ősz. Ami az ipart illeti, a kedvező számok ellenére a realitásokhoz az is hozzátartozik, hogy a világgazdasági folyamatok hatásai még ezután gyűrűznek be sok ágazatba, és akár ronthatnak is a helyzeten, meg persze javíthatnak is. Ez utóbbira jó példa, hogy van olyan elektronikai ipari beszállító tagvállalatunk, amely alig győzi teljesíteni a megrendeléseket. A kereskedelemben az élelmiszerszegmens jól jött ki a válságból nálunk is, de a tartós fogyasztási cikkek forgalma visszaesett. Egy autókereskedő tagunk úgy fogalmazott: a megrendelések csökkenéséből látják, számukra a jövő év elején jön a neheze, a visszaesés. Összességében fontos, hogy megyénkben a cégek többsége működött, és most is folyamatos munkára készül. A megkezdett beruházásokat – kevés kivétellel – szinte mindenki folytatta és folytatja. A cégek alapvetően arra fókuszálnak, hogy megtartsák a piacaikat, a dolgozóikat, és ez pozitív.

Fotó: VG – Móricz-Sabján Simon

A járvány miatt kezdettől emelkedett a munkanélküliek száma. Mi a helyzet most?

A megyei kormányhivatal foglalkoztatási főosztályának adatai szerint július végén a megye járási hivatalai 44 030 álláskeresőt tartottak nyilván, 24,7 százalékkal – 8,7 ezerrel – többet az egy évvel korábbinál. A havi növekedés ütem – a járvány miatt – áprilisban volt kiugró, aztán lassult, júliusban pedig az országos tendenciához hasonlóan nálunk is csökkent a regisztrált álláskeresők száma. Az összehasonlító adatok azt mutatják: a Covid–19-járvány munkanélküliséget növelő hatása megyénkben mérsékeltebben jelentkezett, mint az ország fejlettebb térségei­ben. Ebben szerepe volt az átlagosnál kiterjedtebb közfoglalkoztatásnak is. Kamarai vezetőként azt látom, hogy a szakemberhiány és az álláskeresők egyszerre vannak jelen a megye munkaerőpiacán. Az építőipar folyamatosan keresi a jó szakembereket, betanított munkásra is állandó a kereslet. Megjegyzem, a jó szakemberekre más ágazatokban is nagy szükség van. Ezzel együtt azt mondanám, a munkaerőpiac instabil, sok függ a járvány második hullámától.

Ami itt van a nyakunkon. Készülnek újabb korlátozásokra?

Épp a napokban készítettünk egy gyors felmérést a meghatározó tagvállalataink körében erről. Az derül ki, hogy a cégek felkészültek a második hullámra, ha úgy tetszik, van B tervük, szigorú védekezési intézkedéseket hoztak, mindent megtesznek dolgozóik biztonsága érdekében. De a tavaszihoz hasonló teljes leállásra nem számítanak. Ha az mégis bekövetkezik, annak szerintük tragikus következményei lesznek a gazdaságban. Összecseng ez a kormány szándékaival is, hiszen az egyik legfontosabb feladatnak – leállás helyett – éppen a gazdaság felpörgetését nevezte a miniszterelnök.

Hogy áll az építőipar?

Egyetlen percre sem állt le, és ahogy jeleztem, folyamatosan munkaerőt keres. A megrendelésekben nem látunk visszaesést, a beruházások folynak, és az intézményi felújítások is rendben zajlanak. Ez a lendület az év végéig biztosan kitart. A kérdés, hogy tartós marad-e, és mit hoz 2021.

Segítenek az állami programok?

Szeretném kiemelni, hogy a kamara aktívan kivette a részét a Gazdaságvédelmi akcióterv minden elemének előkészítéséből. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara a megyei kamarák közreműködésével javaslatcsomagokat állított össze, amelyeket a kormány asztalára tett, és ezek az anyagok a döntési folyamat fontos részét képezték. Az intézkedések hatásáról a tagvállalataink véleménye alapján elmondhatom: pozitív hatással volt a hitelmoratórium, a beruházásösztönzés, az MNB programjai, fontos segítséget nyújtanak a cégek fejlesztéséhez a Széchenyi-kártya program új elemei. A bankok azonban óvatosabbak, mint kellene, jelentősen fel kellene gyorsítaniuk a forráshoz juttatás folyamatait, ez nagyon fontos kérdés. A második hullám érkeztével fontolóra kellene venni a munkaerő-megtartó programok folytatását, és a beruházások ösztönzése is nagyon fontos, előremutató.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.