Magdalena Andersson, Svédország jelenlegi pénzügyminisztere a legesélyesebb arra, hogy az ország következő és egyben az első női miniszterelnöke legyen, szociáldemokrata párttársa, Stefan Lofven novemberi távozását követően.
Anderssonnak ehhez előbb novemberben meg kell szereznie a pártelnöki posztot, ezt követően választhatja miniszterelnökké a parlament. Nem lesz könnyű dolga, ha néhány hónapnál tovább is a bársonyszékében akar maradni.
A kisebbségi balközép koalíciónak már a költségvetés elfogadtatásával is komoly problémái adódhatnak, emellett a közvélemény-kutatások szerint jelentősen veszítettek támogatottságukból, míg az ellenzék sokat erősödött a jövő szeptemberi általános választások előtt, dacára annak, hogy az ország az európai átlagnál gyorsabban lábalt ki a járványból – derült ki a Reuters összefoglalójából.
Az elmúlt évtizedekben a szociáldemokraták uralták a svéd politikát, de támogatottságuk csökkent, és a populista, bevándorlásellenes párt, a Svéd Demokraták felemelkedése átírta a hagyományos erőviszonyokat.
A hatalom megtartásához Anderssonnak szüksége lehet a jelenlegi koalíciós partner, a Zöldek mellett a radikális baloldali gyökerekkel rendelkező szocialista, feminista szellemiségű Baloldali Párt, valamint a 2006 és 2014 között koalíciós partner Centrum Párt támogatására is. Andersson várhatóan a Lofven által is követett, szociálisan érzékeny társadalom- és gazdaságpolitikát folytatja majd, de nagyvonalú kiadási terveket és jövedelemadó-csökkentést is felvázolt 2022-re. Emellett kivitelezhető tervet kell elfogadtatnia ahhoz, hogy Svédország 2045-re teljesítse zéró kibocsátási célját, miközben növeli a munkahelyek számát és a jólétet. Továbbra sem zárható ki azonban, hogy előre hozott választás lesz, különösen, ha decemberben nem sikerül elfogadni a költségvetést.
Ugyan Svédországban Andersson lenne az első női kormányfő – 40 évvel a szomszédos Norvégia első női miniszterelnökének beiktatását követően, és több mint 60 évvel lemaradva Srí Lankától, amely e tekintetben úttörő volt a világon –, de nem lenne egyedül Észak-Európában, hiszen
többségükben szintén női politikus – Izlandon Katrín Jakobsdóttir, Finnországban Sanna Marin, Dániában Mette Frederiksen, a balti országok közül pedig Észtországban Kaja Kallas, míg Litvániában Ingrida Šimonytė – tölti be a miniszterelnöki tisztséget.
A norvég választásokat elbukó konzervatív Erna Solberg viszont nyolc év után átadja helyét az őt legyőző férfinak, Jonas Gahr Størénak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.