Az energiaárak növekedése rendkívüli helyzetet eredményezett a kontinensen
– ismerte el közleményében az Európai Bizottság. A jelenség oka, hogy a világjárvány csúcspontját követő gazdasági fellendülésben jelentősen megnőtt a globális kereslet a villamos energia és a gáz iránt. Az EB ezért a napokban kiadott egy eszköztárat, amelyet az Európai Unió tagállamai arra használhatnak, hogy mielőbb kezeljék az áremelkedés fogyasztókra és kisvállalkozásokra gyakorolt hatásait. Erre az intézkedéscsomagra mondta azt Steiner Attila, a körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkár, hogy ezzel nagyjából azt üzeni az EB:
oldják meg a tagállamok a rezsiválságot.
A nyolcpontos csomagban szerepel a rászoruló fogyasztók jövedelemtámogatása, ami az EU kibocsátáskereskedelmi rendszerének bevételeiből finanszírozható; a számlafizetések elhalasztásának engedélyezése; az ideiglenes, célzott adócsökkentés; az energiapiac versenyellenes viselkedésének vizsgálata; és a szélesebb körű hozzáférés elősegítése a megújuló energiához. (Az utóbbira egyébként tökéletesen rímel a magyarországi lakossági napelemes pályázat, amelynek részleteiről az 5. oldalunkon olvashatnak bővebben.) További pont a hálózatról való lekapcsolások megelőzése, a vállalatok uniós jogszabályokkal összeegyeztethető állami támogatása, végül a nemzetközi energiapiacok átláthatóságának, likviditásának és rugalmasságának növelése.
A globális energiaárak emelkedése aggodalomra ad okot. Nagyon fontos a kiszolgáltatott fogyasztók védelme és az európai vállalatok támogatása, ugyanakkor már a középtávú intézkedésekkel is biztosítanunk kell, hogy az energiarendszerünk rugalmasabb legyen, és ellenálljon a jövőbeli ingadozásoknak
– szögezte le Kadri Simson energiaügyi biztos.
Az EB azt írja, olyan intézkedésekre van szükség, amelyek könnyen módosíthatók a tavasszal, amikor várhatóan stabilizálódnak az energiaárak. A dokumentum szerint a hasonló ársokk ellen az a legjobb megoldás, ha felgyorsítjuk az átállást a tiszta, megújuló energiaforrásokra.
Az Európai Unió fővárosai közül a kormány rezsicsökkentésének eredményeképpen Budapesten a legalacsonyabb a lakossági villamos energia átlagára,
ám a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal statisztikájából világosan látszik, hogy bizonyos esetekben a szabályozásokon múlik, mekkora a különbség. A lakossági fogyasztók villamosenergia-díjelemei négy részből állnak: ezek az energiadíj, a rendszerhasználati díj, az energiaadó és az áfa. Budapesten és Magyarországon az energiaadó nem terheli a háztartásokat, míg Koppenhágában és Berlinben akkora ennek az adónak a mértéke, mint a hazai energia- és rendszerhasználati díj, valamint az áfa összesen.
Több tagállam egyébként már bejelentett nemzeti intézkedéseket az árak mérséklésére, mások viszont az EB útmutatását várták, erre válasz a legfrissebb eszköztár. Csütörtöki és pénteki ülésén az Európai Tanács is megvitatja majd az energiaárakat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.