Az Egészségügyi Világszervezettel tartott közös sajtótájékoztatón Ala Nemerenco elmondta, hogy
Nyilvánvaló, hogy az ország erőforrásai korlátozottak, és nem akarjuk, hogy ez a helyzet a Moldovai Köztársaság polgárait hozza nehéz helyzetbe.
A háború kitörése óta Moldova 331 ezer menekültet fogadott Ukrajnából, közülük pedig 100 ezren még mindig az országban tartózkodnak.
A 2,6 milliós lakosságú állam a legszegényebbnek számít Európában, az ellátó rendszere pedig nem bírja el az extra terhelést. Az Európai Unió már felajánlotta, hogy a tagállamok átvállalnak ukrán menekülteket Moldovából, de Nemerenco szerint sokan nyelvi okokból inkább náluk maradnak, illetve olyanok is vannak, akik nem akarnak túl messze menni a szülőföldjüktől.
Az ország helyzete nagyon hasonlít Ukrajnáéhoz. A poszt-szovjet érdekszférába tartoznak és már régóta próbálják felvetetni magukat az Európai Unióba és a NATO-ba. Korábban voltak olyan félelmek is, hogy Ukrajna lerohanása után Oroszország Moldova területeire is szemet vethet.
A WHO európai vezetője, Hans Kluge a sajtótájékoztatón méltatta Moldova szerepét a jelenlegi menekültválságban és ígéretet tett rá, hogy amint lehet segítséget nyújtanak a nehéz helyzet megoldásához.
Az ENSZ legfrissebb mai adatai szerint már 3,5 millió ember menekült el Ukrajnából a háború elől.
A legtöbben, több mint 2 millióan Lengyelországba mentek. Ezzel együtt a menekültek nagy száma érkezett Romániába, Szlovákiába és Magyarországra is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.