Görögország hivatalosan is bejelentette, hogy ötödik generációs F–35-ös vadászrepülőgépeket vásárolna az Egyesült Államoktól, amelyekkel a szomszédos Törökországgal fennálló feszültségek közepette próbálja megerősíteni légierejét – írja a The Defense Post hírportál.
Beszereznénk egy F–35-ös századot, amit később kiegészítenénk egy második századdal is – mondta Kiriákosz Micotákisz miniszterelnök a kétnapos madridi NATO-csúcstalálkozó végén, hozzátéve, hogy a beszerzéseket 2027-ig vagy legkésőbb 2028-ig bonyolítanák le.
Törökország fenyegetései miatt Görögország konzervatív kormánya eddig is folyamatosan modernizálta a haderejét. Már aláírtak egy több milliárd eurós szerződést Franciaországgal Rafale szuperszonikus vadászbombázók és Belharra fregattok beszerzéséről.
A fő ellenzéki Syriza párt azonban bírálta a kormány lépését, mivel az szerintük túl költséges, nem veszi figyelembe az ország pénzügyi helyzetét.
Kicsi ország vagyunk, szerény pénzügyi lehetőségekkel – mondta Nikosz Filisz, a Syriza vezető tisztviselője csütörtökön az Athén 98.4 FM-nek.
A kormány azt mondta, hogy az F–35-ösök helyett Rafale-okat vásárolunk. Most végül mindkettőből veszünk. Ennek a történetnek soha nem lesz vége– mondta Filisz.
Micotákisz már az év elején bejelentette, hogy sürgősen korszerűsíteni kell a görög repülőgépflottát, amellyel rendszeresen gyakorlatoznak az égei-tengeri légtérben.
A görög miniszterelnök 2020-ban mutatta be az ország elmúlt évtizedek legambiciózusabb fegyvervásárlási programját, miután Törökországgal a szénhidrogénkészletek kitermelési joga és a tengeri befolyás miatt a partjaihoz közeli vizeken konfliktus alakult ki.
Most újra feszültté vált a helyzet a két ország között, a török hatóságok azzal vádolják Görögországot, hogy csapatokat állomásoztat az égei-tengeri szigeteken, megsértve az első és a második világháborút követő békeszerződéseket. Athén szerint csupán azért állomásoztatják ott egységeiket, mert a szemközti partokra török katonákat vezényeltek.
Törökország is elkezdte fejleszteni haderejét, és már korábban kérelmezte az amerikai F–16-os vadászrepülők beszerzését, amit szerdán jóvá is hagyott a Biden-kormányzat, egy nappal azután, hogy Ankara feloldotta Finnország és Svédország NATO-tagságának vétóját.
Celeste Wallander, a Pentagon nemzetközi biztonsági ügyekért felelős védelmi miniszterhelyettese kiemelte, hogy az erős török védelmi képességek létfontosságúak a NATO-nak, így a török vadászflotta modernizálásával garantálják a védelmi szervezet és vele az Egyesült Államok biztonságát is.
Washington most már szívesen adna vadászgépeket TörökországnakBiden elnök ugyanakkor cáfolja, hogy ez a svéd és finn NATO-tagsággal szembeni török vétó feloldásával függene össze. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.