BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szerbiát nem fenyegeti a recesszió, növekedésben lekörözték Európát

Az első negyedéves 4,4 százalékos szerb GDP-bővülés a másodikra 4 százalékra lassult.

Aleksandar Vučić a szerbiai RTV hírműsorában közölte, hogy az elmúlt két évben az országa gazdasága növekedett a legnagyobb ütemben európai szinten. A szerb elnök hozzátette, hogy az év első negyedében 4,4, a másodikban 4 százalékos GDP-bővülést regisztráltak.  

Serbian Prime Minister Aleksandar Vucic
Aleksandar Vučić szerb elnök, fotó: Milos Miskov / AFP

Siniša Mali pénzügyminiszter Instagram-bejegyzésében tette közzé ezeket a számadatokat: az első negyedévben 4,4 százalékos gazdasági növekedést jegyeztek, a Köztársasági Statisztikai Intézet becslése szerint a második negyedévi bővülés pedig 4 százalék. Mali szerint ez azt jelenti, hogy 

Szerbia több, gazdaságilag fejlettebb és erősebb országtól eltérően távol áll a recessziótól. 

A több okra visszavezethető gazdasági válság ellenére Szerbia a jelek szerint valóban jó eredményeket produkál. Az államfő azt is kilátásba helyezte, hogy növelik a fizetéseket és a nyugdíjakat, valamint új üzemrészlegeket, gyárakat nyitnak, emellett utakat, vasutakat építenek. 

Ha valami jól működik az országban, az a gazdaság, ám természetesen a jelenlegi helyzetet bonyolítják a nemzetközi konfliktusok – mutatott rá. 

Azt is elmondta, hogy az állam-, illetve közadósság jóval a maastrichti szerződésben megszabott szint alatt mozog, jelenleg 53-54 százalék GDP-arányosan. 

A munkanélküliségi ráta a járvány előtti szinten van, az első negyedév végén 10,6 százalék volt. 

Arról ezúttal nem ejtett szót, hogy míg bizonyos mutatószámok valóban a maastrichti kritériumok által megszabott határértéken belül vannak, az infláció Szerbiában is 10 százalék körüli.  

 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.