BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Aknára léphet Pekingben Olaf Scholz

A német kancellár máris a bírálatok kereszttüzébe került a november 4-i kínai látogatása előtt.

Először látogat 2019 óta európai vezető politikus Kínába: Olaf Scholz német kancellár pénteken utazik Kínába, ám máris több bírálat érte amiatt, hogy a jelenlegi autoriter rendszerrel készül egyezkedni és gazdasági kapcsolatokat kiépíteni. 

Fotó: AFP

Változásra van szükség Németország Kína-politikájában – mondta kedden Annalena Baerbock német külügyminiszter taskenti látogatásán. Baerbock Olaf Scholz kancellár november 4-én esedékes első kínai útja előtt kijelentette, hogy Berlin új Kína-stratégiát állít össze, mivel „a kínai politikai rendszer az utóbbi években jelentősen megváltozott, s ezzel Németország Kína-politikájának is lépést kell tartania”.

Scholz Pekingben – Brüsszel tart a különutas német gazdaságpolitikától

A német üzleti érdek felülírja a brüsszeli politikai szándékot.

A német tárcavezető üzbég hivatalai partnere, Vlagyimir Norov oldalán tartott sajtótájékoztatóján kijelentette: arra számít, hogy Scholz majd tolmácsolja a német kormány – koalíciós szerződésben is rögzített – üzenetét Hszi Csin-ping kínai elnöknek.

Baerbock szerint ide tartoznak a tisztességes gazdasági versenyfeltételek, valamint az emberi jogok tiszteletben tartása és a nemzetközi jog elismerése a nemzetközi együttműködés alapelveként „tekintettel Közép-Ázsiára, de a világ más térségeire is”.

Scholz bírálatok kereszttüzébe került, mert engedélyezte a Cosco kínai állami vállalatnak, hogy 25 százalékos részesedést szerezzen a hamburgi kikötőben, azt az aggodalmat keltette ezzel, hogy Németország erősebb függőségi viszonyba kerülhet Kínával.

Az ügy miatt a többi között a német külügyminisztérium is jelezte fenntartásait. A kínai nyersanyagfüggőség oldását szolgáló erőfeszítések keretében Baerbock látogatást tett a Taskent közelében található Almalik bányában, amelynek területén a világ legkorszerűbb rézkohóját tervezik üzembe helyezni 2023 végéig.

Kínának is nekimenne az Európai Unió

Az Európai Külügyi Szolgálat szerint itt az idő, hogy az EU módosítson a jelenlegi politikáján.

A kínai ujgur kisebbség egyik vezetője, az Ujgur Világkongresszus elnöke, Dolkum Isza 

kedden Berlinben felszólította a német kancellárt, hogy mondja le pekingi útját.

Kijelentette, hogy a gazdasági küldöttség társaságában tervezett út azt mutatja, hogy „Németországnak továbbra is fontosabb a nyereség az emberi jogoknál”.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.