Már közel egymillió orosz állampolgár hagyta el hazáját február vége, azaz az Ukrajna elleni invázió megindítása óta. Elsősorban tanult, diplomás fiatalok érezték úgy, hogy ez nem az ő háborújuk, és nem szívesen asszisztálnak Vlagyimir Putyin elnök „speciális hadműveletéhez”. A kivándorlás különösen szeptember végével, a részleges mozgósítás elrendelésével pörgött fel, a legtöbben azóta menekültek el Oroszországból.
Sok százezren a környező országokba mentek, Kazahsztánba, Grúziába, Örményországba is rengetegen tették át székhelyüket, de Európába is sokan érkeztek. Ez utóbbiak közül a legtöbben, mintegy százezren Szerbiába költöztek, amelynek fővárosa, Belgrád egyfajta új Casablancává vált.
Erről beszélt október közepén Aleksandar Vucic szerb elnök is, amikor saját fővárosát a marokkói nagyvároshoz hasonlította, amely a második világháború alatt tömegével fogadta be a harcok elől menekülő európaiakat.
A Szerbiába özönlő oroszok közül 17 ezren kaptak tartózkodási engedélyt, a többiek vagy továbbutaztak Európa más országaiba, vagy turistaként maradtak az országban. A Bloomberg cikke szerint az itt maradó oroszok az elmúlt nyolc hónapban már több mint 2300 vállalkozást indítottak – szemben a 2021-es 158 vállalkozással –, és
valószínűleg egyre többen gondolkoznak úgy, hogy a háború végével sem térnek majd haza.
Erre utal az is, hogy az orosz bevándorlók tömegével kezdték felvásárolni az eladó szerb ingatlanokat. Belgrádban már egész kis mini orosz negyedek alakultak ki. Az egyik feltétele a tartózkodásuknak, hogy 30 naponta új pecsét kell az útlevelükbe, ezért már teljes hálózatok alakultak ki arra, hogy autós „kirándulásokat” tegyenek a szomszédos országokba. Az amerikai lapnak nyilatkozó egyik orosz, Mihail Korosztikov – aki korábban a Sberbanknál dolgozott – elmondása szerint Boszniába szokott átutazni, ahol mindössze tíz percet tölt, majd jön is vissza.
A határon már úgy fogadnak visszatéréskor a szerb rendőrök, hogy »helló elvtárs«
– mondta Korosztikov, aki szerint a szerbek rendkívül barátságosak az oroszokkal, szimpatizálnak velük, és amikor a piacon megtudják például, honnan jött, akkor általában ingyen ételt is kap.
Ugyanakkor van más vonzata is az oroszok szerbiai jelenlétének. Csakúgy, mint Örményországban, Belgrádban is kilőttek az albérletárak az oroszok miatt, csaknem duplájára emelkedett az átlagos bérleti díj. Az átlagos, egyszobás lakások bérleti díja a szerb fővárosban 300 euróról 600 euróra nőtt, pedig az átlagfizetés maradt a 800 eurós szinten.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.