Az elmúlt évekhez hasonlóan továbbra is az információtechnológiai (IT&C) ágazatban a legmagasabbak a fizetések Romániában. Egy állásközvetítő portál friss adatai szerint ebben az évben is az informatikusi állások voltak a legjobban fizetettek, a havi nettó átlagbér az 504 ezer forintnak megfelelő 6000 lej (1 lej 84 forint) körül mozgott ebben az iparágban. Az IT-szektorban alkalmazott bérek messze meghaladják a többi ágazatban dolgozók átlagfizetését.
Az eJobs portálnak a Salario bér-összehasonlító program adataira támaszkodó összegzése szerint második helyen a projektmenedzsmentben dolgozók állnak 5000 lejes (420 ezer forint) átlagfizetéssel, a banki alkalmazottak átlagosan 4300 lejt keresnek havonta, a távközlésben és az építőiparban dolgozók pedig 4200 lejt. A mérnöki, autóipari/berendezési, orvosi, e-kereskedelmi, könyvvizsgálói/tanácsadói vagy biztosítási területen is 4000 lejes átlagfizetéseket regisztráltak. A kiskereskedelem ágazatában 3200 lej körüli a nettó átlagbér, az élelmiszeriparban és a turizmusban 3000 lej, a diszpécserszolgáltatásban 2800 lej körüli bért fizetnek Romániában.
Az IT-szektor amúgy hatalmas fejlődésen ment keresztül az elmúlt évtizedekben az országban, köszönhetően egyebek között annak, hogy
a bukaresti kormány még húsz évvel ezelőtt adómentességet biztosított a programozóknak.
Miközben 2013-ban közel 40 ezer informatikust tartottak nyilván Romániában, számuk 2017-re már 75 ezer, 2020-ban pedig 100 ezer fölé emelkedett, idén júliusban pedig mintegy 135 ezer számítástechnikai szakembert tartott nyilván a statisztikai hivatal. A bukaresti statisztikai intézet (INS) régiós lebontásban bértérképet is készített korábban, ennek tanúsága szerint
az IT-szektor romániai Szilícium-völgyének számító Kolozsváron keresnek a legjobban,
átlagosan mintegy 7700 lejt, a sor végén a székelyföldi Hargita megye található 2140 lejjel. Noha időről időre felmerül, hogy az ágazat növekedése, az itteni bérek már nem teszik indokolttá a 10 százalékos jövedelemadó befizetése alóli mentességet, a kedvezmény megvonását egyetlen kormány sem merte meglépni.
Egyébként a statisztikai intézet legfrissebb adatai szerint az országos nettó átlagbér szeptemberben 4003 lej volt, 70 lejjel (1,8 százalékkal) nagyobb, mint augusztusban, míg a bruttó átlagbér 6457 lej, ami 109 lejjel (1,7 százalékkal) magasabb, mint az azt megelőző hónapban. A statisztikai hivatal kimutatása értelmében a legmagasabb nettó átlagbért – 16 085 lejt – a koksztermék-előállító és a kőolaj-feldolgozó ágazatban jegyezték Romániában, a legalacsonyabbat (2233 lejt) pedig a vendéglátóiparban. A legmagasabb nettó átlagfizetést, 4500 lejt Bukarestben regisztrálták,
a második helyen a gazdasági fejlődés tekintetében a régió motorjának számító közép-erdélyi Kolozs megye áll
4100 lejes, míg a bánsági Temes megye a harmadik 4000 lejes nettó átlagbérrel. A bérezési rangsor végén a dél- és kelet-romániai Gorj, Vaslui, Mehedinti, Bákó és Ialomita megyék sorakoznak, ahol a nettó átlagbér 2700 és 3000 lej között mozog.
Mindazonáltal a romániai bérezés terén jelentős a lemaradás a nyugat-európai fizetésekhez képest: miközben
az átlagos óránkénti munkaerőköltség 2020-ban az Európai Unió területén 28,9 euró volt, a legalacsonyabb értékeket ezen a téren Bulgáriában és Romániában regisztrálték.
Az EU statisztikai hivatala, az Eurostat adatai szerint az euróban kifejezett legmagasabb óránkénti munkaerőköltséget Luxemburgban (47,7 euró), Dániában (45,7 euró) és Belgiumban (40,5 euró) regisztrálták, a legalacsonyabbat Bulgáriában (6,6 euró), Romániában (8,2 euró) és Magyarországon (9,8 euró).
A bukaresti kormány csütörtökön a minimálbér 17,6 százalékos emeléséről döntött, amely ezzel 3000 lejre (253 ezer forintra emelkedik.) A tb-járulékot azonban Romániában teljes egészében az alkalmazottak fizetik, így a nettó minimálbér 1863 lej (157 ezer forint), amelyi 22 százalékkal haladja meg jövőre az idei szintet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.