BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kuvait olajszállítmányai enyhíthetik az európai energiaválságot

Az Öböl menti ország 2,5 millió tonnára növeli a dízelimportját Európába.

Kuvait azt tervezi, hogy az idén jelentősen megnöveli a gázolaj és a repülőgép-üzemanyag exportját Európába, évi 2,5 millió tonnára, azaz nagyjából napi 50 ezer hordóval enyhítene a kontinens hiányán – írta a Bloomberg.

Tanker,Ship,On,Sea,In,The,Rays,Of,The,Setting, Tanker ship on sea in the rays of the setting sun. olaj, tanker, tankerhajó,
Fotó: Shutterstock

A közel-keleti ország arra számít, hogy a 2022-es dízelexportot ötszörösére tudják növelni, míg a repülőgép-üzemanyag értékesítését körülbelül a duplájára, 5 millió tonnára emelnék. Az Európai Uniót február 5-től fenyegetheti üzemanyaghiány, ekkor lép életbe a következő szankció Oroszországgal szemben, amely a finomított olajtermékek importját tiltaná meg.

A Bank of America arra figyelmeztet, hogy ebben a negyedévben a dízel hordónkénti ára 200 dollárra is emelkedhet, mivel a döntés globális hiányt okozhat.

 

A Brent árfolyama 1 éves
 

A JPMorgan elemzői szerint az EU tavaly év végéig közel 1,3 millió hordót vásárolt az oroszoktól, ennek mintegy fele gázolaj volt. Az orosz–ukrán háború kirobbanása óta a kontinens számára az egyik legfontosabb kérdés az, hogy honnan lehetne pótolni ezt a kiesést.

Európa üzemanyag-finomítása jelentős az Északi- és a Földközi-tenger térségében is, azonban mégsem elég ahhoz, hogy a hiányt ellensúlyozza. Az USA mindent megtesz azért, hogy a saját olajtartalékait megnövelje, Afrikában szinte sehol sincs kiépített infrastruktúra, amely a megváltozott igényeket ki tudná szolgálni, Venezuela ugyan hatalmas olajkészleten ül, de a helyzet itt is hasonló, és a szankciók enyhítése ellenére sem lenne képes az ellátásra. Az OPEC-országok lennének a legmegfelelőbb partnerek, azonban pár héttel ezelőttig nem igazán hajlottak a tárgyalásra. Ez nemrég megváltozott, Kuvait nyitottá vált a párbeszédre. 

Igaz, az energiaválságot nem oldja meg a megnövelt kuvaiti export jelentős növekedése sem, ráadásul ez az egyetlen ország Dél-Korea mellett, amely képes télen, a hideg éghajlatú országok által is használható dízelt gyártani.

Az arab olajkirályság az utóbbi években jelentősen kibővítette termelési kapacitását, és több tíz milliárd dollárt költött finomítói korszerűsítésére, valamint újak építésére. Ezek közül a legjelentősebb beruházás az Al-Zour létesítmény, amely a világ egyik legnagyobb olajfinomítója, és a tervek szerint napi 615 ezer hordó nyersolajat lesz képes feldolgozni, amint befejeződik az építkezés. Ezzel az ország napi másfél millió hordó nyersolaj finomítására lesz képes.

Várhatóan más közel-keleti olajtermelők, például Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek is növelik az Európába irányuló üzemanyagexportjukat az idén, és ha nem emelik az egekbe az árakat, jelentősen enyhíthetnek a kontinens hiányán.

 

 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.