Az amerikai védelmi ipar képviselői elkötelezettek Tajvan védelmének megsegítésében – erről Steven R. Rudder, az amerikai tengerészgyalogság nyugalmazott altábornagya beszélt szerdán Tajvanon, egy szakmai fórumon a CNA helyi hírügynökség jelentése szerint – írja az MTI.
Rudder szerint
a védelmi ipar fontos szereplői biztosítanák Tajvan helyének megőrzését és szerepének megerősítését a nemzetközi közösségben.
Mint fogalmazott, szeretnék jobban megismerni a sziget stratégiai gondolkodását és azt, hogy az Egyesült Államok védelmi ipara hogyan segíthetné elő elrettentőképességét és egy potenciális kínai invázióval szembeni ellenálló képességét. A nyugalmazott altábornagy szerint Tajpejnek és Washingtonnak fokoznia kell az átjárhatóságot, hogy képesek legyenek kommunikálni egymással, koordinálni lépéseiket „azonos parancsnokság és ellenőrzés, vagyis parancsnoki, irányítási, kommunikációs, számítógépes, hírszerzési, megfigyelési és felderítési, valamint a C4ISR (bevetéstervezési) rendszer keretében”.
Tajvan múlt héten közölte, hogy számítógépei már alkalmasak arra, hogy az Egyesült Államokat, Kanadát, Nagy-Britanniát, Ausztráliát és Új-Zélandot tömörítő Öt Szem hírszerző szövetséggel valós időben biztonságos és kódolt rendszeren belül megoszthassák az információkat.
Steven R. Rudder, aki egykor az amerikai tengerészgyalogság második embere volt, és 2017–2022 között a légierők parancsnokhelyetteseként szolgált, 25 amerikai védelmi ipari képviselő társaságában érkezett Tajvanra az amerikai székhelyű Amerikai-tajvani Üzleti Tanács szervezésében.
Kína korábban már kifejezte, hogy rendkívül aggályosnak tartja a fórum megrendezését. A védelmi tárca szóvivője elmondta, hogy „ezek a hadiipari komplexumok” lelkesen árulják fegyvereiket szerte a világon, ezzel háborút exportálva, miközben jókora profitra tesznek szert. A Tajvanon kormányzó politikai erőre utalva Tan Ko-fej hozzátette:
Az, hogy a Demokratikus Haladás Pártjának vezetői farkasokat hívnak az otthonukba, visszataszító és súlyos katasztrófát hoz a tajvani honfitársakra.
A pekingi vezetés az „egy Kína” elv mentén folyamatosan hangoztatja, hogy Tajvan függetlenségének kinyilvánítását akár erővel is megakadályozná. Emellett időről időre emlékeztet a három kínai–amerikai közös nyilatkozatra (1972, 1979, 1982), amelyek mindegyikében leszögezik, hogy Tajvan Kína része, és a legutóbbiban, amely Ronald Reagan elnöksége idején született, az Egyesült Államok kormánya azt is leszögezi, hogy nem törekszik hosszú távú fegyvereladásokra Tajvannak, sem mennyiségben, sem értékben nem növeli fegyvereladásait oda, sőt, folyamatosan csökkenteni fogja.
Az USA és Tajvan ölelkezik, hogy még nagyobb legyen a feszültségA kínai autoriter terjeszkedés megfékezésére Tajvan megerősíti a katonai kapcsolatait az Egyesült Államokkal. A szigetállam elnöke erről azután beszélt, hogy vezető amerikai tisztviselők látogattak el Tajpejbe. Az ismételt amerikai látogatásra nem sokkal azután került sor, hogy Kína bojkottot hirdetett több amerikai fegyvergyártó termékeire Tajvan támogatása miatt. Bár az USA nem ismeri el önálló entitásként Tajvant, ennek ellenére a hivatalos látogatások nagyon megszaporodtak tavaly. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.