Az Európai Unió földgázkereslete még tovább csökkenhet Brüsszel várakozásai szerint, miután a nyersanyaggal spóroló intézkedések a 27 tagállam részéről összesen 60 milliárd köbméterrel alacsonyabb fogyasztást eredményezhetnek az elmúlt öt éves átlagnál a közösségen belül.
Ez az Európai Bizottság egy belső használatra szánt dokumentumában szerepel, melyet a Financial Times vizsgált meg, és az irat szerint ez a mennyiség nagyobb, mint az idei évre várt teljes orosz eredetű földgáz import, beleértve abba a vezetékes és a cseppfolyósított változatot (LNG) is. Ami még inkább ambíciózussá teszi a tervet az az, hogy a spórolás 8 milliárd köbméterrel – az éves magyar felhasználás nagyjából négyötödével –meghaladja a tavaly megtakarított mennyiséget is.
Az unió energiaügyi biztosa, Kadri Simson egy szerda bizottsági találkozón elmondta, hogy a földgázigény csökkenése tavaly nem a jó szerencse műve volt, hanem az Ukrajnával szembeni orosz invázióra válaszul meghozott sürgősségi intézkedések sorozatának eredménye. Ezek között volt az uniós tagok gázfelhasználásának 15 százalékos, önkéntes csökkentése, mely célt a tagállamok túl is teljesítették.
Egy energiapolitikán dolgozó EU-tisztviselő szerint ez azt is jelenti, hogy Oroszország elvesztette földgázzal kapcsolatos zsarolási potenciálját a kontinenssel szemben. Noha elemzők előszeretettel mutatnak rá, hogy a tavalyi tél mennyire enyhe volt, a gáztárolók feltöltését nyáron aszály, hőhullámok miatt megnövekvő áramfelhasználás és a szokásosnál jóval gyengébben termelő francia atomerőművek nehezítették.
Az energiaintenzív iparágak pedig kénytelenek voltak visszafogni termelésüket.
Mindenesetre ha sikerül a fentebb jelzett 60 milliárd köbméteres fogyasztáscsökkentést elérni idén, úgy a hiányból könnyen túlkínálat válhat, rendkívül olcsó árat hozva magával. Márpedig márciusban a tagállamok megállapodtak a 15 százalékos felhasználáscsökkentés további egy évre történő meghosszabbításában.
Egy szerdán közzétett jelentés szerint az EU 27 országából csak 14-ben léptek életbe kötelező erejű, energiafelhasználást korlátozó szabályok, és ezekből mindössze öt – Németország, Franciaország, Olaszország, Spanyolország és Portugália – tehető felelőssé a felhasználás zsugorodásának 60 százalékáért.
A legkeményebb lépéseket az orosz gáz legnagyobb fogyasztói – Németország és Olaszország – vezették be,
miközben Bulgária, Lettország és Románia semmilyen hasonló törvényt nem hozott, igaz ezek az ország egyébként sem voltak jelentős földgázhasználók.
Noha korábban a kontinens gázfelhasználásának 40 százalékát az orosz import fedezte, Moszkva már a háború előtt elkezdte szűkíteni az ellátást, majd több irányba azt teljesen meg is szüntette, még ha nem is mindenhol. A márciusi előzetes adatok szerint a hónap során 74 százalékkal kevesebb orosz földgáz érkezett az EU-ba, mint 2021 márciusában.
2021 egészében az orosz gázimport 150,2 milliárd köbmétert tett ki, ami 2022-re lefeleződött, és csak 74,4 milliárd köbméter volt a bizottság adatai szerint. Míg 2022 márciusában az unió 21,4 milliárd eurót fizetett az orosz földgázért, ez idén márciusban már csak 2,7 milliárd euró volt Simson szerint.
Mindezek ellenére a G7 találkozón nem sikerült arról megállapodni, hogy azokon az utakon, ahol Oroszország már nem szállít a nyersanyagból, a jövőben se legyen lehetősége, végül az uniós országok ellenállásán buktak meg. Ráadásul az idei évre továbbra is élnek a kérdések arról, hogy sikerül-e a közösségnek elegendő LNG-t beszereznie, miután a legtöbb termelőt hosszútávú szerződések kötik. Azonban az uniós tárolók töltöttsége kétharmados szinten van, és csütörtökön újabb 7 százalékot zuhant a holland TTF gázár, mely már az energiaválságot megelőző tartományban mozog.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.