Oroszország legalább 14,3 millió dollár értékben exportált olyan szenet Törökországba, amelyet az Ukrajnától elcsatolt területeken bányásztak ki – derült ki az orosz vámügyi adatokból.
Az orosz vámügyi adatokat a Reuters tekintette át, és észrevette, hogy 2023 februárja és júliusa között
nagyjából 160 400 tonna szén érkezett Törökországba az annektált donyecki és luhanszki régióból.
A hírügynökség felkeresett három termelőt, akik szerepeltek a vámadatok között. Ők megerősítették, hogy valóban szállítottak a tárgyalt időszakban szenet Törökországba.
Az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval ellentétben Törökország nem korlátozta a kereskedelmét Oroszországgal. Az, hogy Törökország ekkora mennyiségben vásárol az elcsatolt ukrán területekről bányászott fosszilis energiahordozót, éket verhet a nyugati kapcsolatokban, mivel az USA felszólított mindenkit, hogy tartózkodjon az oroszokkal történő kereskedelemtől.
A NATO-tag Törökország már többször felszólalt Ukrajna területi integritása mellett, valamint a fekete-tengeri gabonamegállapodás létrehozásában is kulcsszerepet vállalt.
A szakadék széléről rántotta vissza a cseh gazdaságot a felfedezett lítiumlelőhelyA cseh gazdaság motorja lehet a német határon elterülő Érchegység alatt felfedezett lítiumlelőhely. Prága kiépíti a teljes infrastruktúrát a nyersanyag kitermeléséhez és feldolgozásához. Az értékes alkálifémet nem exportra szánják, hanem a teljes feldolgozást, illetve az elektromos autókhoz nélkülözhetetlen akkumulátorok legyártását is belföldön képzelik el. |
A Reuters megkereste a szénimporttal kapcsolatban a török kereskedelmi minisztériumot és a vámigazgatóságot, de nem kapott választ a kérdéseire.
A vámadatokól az is kiderült, hogy
legalább tíz termelő értékesítette az annektált területekről kitermelt szenet Törökország felé.
Az elcsatolt régiók legfontosabb exportcélállomása Törökország lett. Az értékesítések 95 százaléka ide tartott.
Törökország a globális trendekkel ellentétben továbbra is nagymértékben támaszkodik a szénre a villamosenergia-előállításban. A hivatalos adatok szerint az idei év első felében 31,5 millió megawattóra áramot termelt importszénből, ami negyedével több, mint 2022 azonos időszakában.
Az ukrán kormány nem kívánta kommentálni a szénexportot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.