A cseh fegyver- és lőszergyártó cégek kivitele 2022-ben 30 milliárd koronára (480 milliárd forint) emelkedett, ami a duplája a 2021-es eredménynek – mutatott rá a Seznam.cz hírportál keddi összeállításában Jirí Hynek, a védelmi és biztonsági ipari cégeket tömörítő szövetség (AOBP) elnöke. A kivitel 45 százaléka Ukrajnába irányult – tette hozzá Hynek.
A legfőbb kiviteli cikket a tüzérségi lövedékek tették ki, ez képezte az Ukrajnába szállított lőszerek 70 százalékát
– pontosított az AOPB elnöke.
Ilyen mennyiségű lőszert a cseh fegyvergyárak semmiképpen nem képesek gyorsan előállítani. Ez azt jelenti, hogy a fegyvergyárak tavaly megszabadultak a több éven át felhalmozott tartalékaiktól
– mondta korábban Jirí Hynek a Právo című lapnak nyilatkozva.
Az Ukrajnába irányuló teljes cseh fegyverkivitel értéke 2022-ben 12,8 milliárd koronára rúgott – derül ki a Seznam.cz anyagából.
Csehországban a sajtóban megjelent értesülések szerint öt nagyobb fegyvergyártó cégcsoport van, amely a termékeit állami engedéllyel szállíthatja csak külföldre. A cseh ipari és kereskedelmi minisztérium az orosz–ukrán konfliktus, tehát 2022 februárja óta összesen mintegy 90 milliárd korona értékben adott ki engedélyt fegyverexportra.
A döntően lőszereket, tüzérségi lövedékeket gyártó, régebbi harckocsikat modernizáló STV Group adózás előtti bevételei 2022-ben 8,4 milliárd koronára nőttek a 2021-es 1,4 milliárdról. A cégcsoport nettó nyeresége megtízszereződött: 220 millió koronáról 2,2 milliárd koronára.
A CSG Holding, amely kiemelten korszerűsített szovjet harckocsikkal, rakétavetőkkel, ütegekkel kereskedik, 14,4 milliárd koronáról egy év alatt 25 milliárd koronára növelte bevételeit. A nettó nyereség 222 millió koronáról 1,6 milliárd koronára emelkedett.
Döntött a cseh kormány: két tucat F–35-ös vadászgépet vásárolnak az USA-tólLecseréli a haderejében a Gripen vadászgépeket a cseh hadsereg. A kormány arról döntött, hogy 24 darab F–35-ös gépet vásárolnak az Egyesült Államoktól. Az első darabok 2029-ben érkeznek meg Prágába, és legalább 2069-ig szolgálnak majd a hadseregben. |
A Právo szerint tavaly a magyar–cseh tulajdonban lévő Aero Vodochody repülőgépgyár is talpra állt.
A 2021-ben félmilliárdos veszteséggel működő cég tavaly 5,3 milliárd koronás bevételt könyvelt el, s adózás utáni nyeresége 192 millió koronát tett ki.
A Hernádi Zsolt magyar milliárdos többségi tulajdonában lévő Aero Vodochody korszerűsített Albatros L-39NG gyakorlórepülőgépeiből a vietnami és a magyar hadsereg is rendelt – írta a lap.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.