Oroszország továbbra is ki tudja játszani a szankciókat, és hatalmas mennyiségben importál a haditechnikához elengedhetetlen elektronikai cikkeket az Egyesült Államokból és Európából. Egy friss jelentés szerint a közelmúltban nagyjából 9 milliárd dollár értékben szerzett be Moszkva olyan eszközöket, amelyeket elméletileg elzárnak előle a nyugati szankciók.
Ezek az alkatrészek főleg
Az amerikai Yermak-McFaul elemzőház orosz szankciókkal foglalkozó nemzetközi munkacsoportja és a kijevi közgazdasági iskola elemzőközpontja feltárta, hogy 2023 első tíz hónapjában az Oroszország által importált technológia majdnem 44 százalékát eredetileg Amerikában vagy Európában gyártották. A haditechnológiához használt alkatrészek 27 százalékát pedig csakis kizárólag az USA-ból szerezte be Moszkva.
A nyugati szankciók csak minimálisan tudják elzárni az oroszokat a technológiától. A felmérés szerint
a háború kitörése óta a katonai felhasználású fejlett elektronika importja mindössze 10 százalékkal csökkent Oroszországban.
A jelentés azt is feltárta, hogy az oroszokhoz érkező technológia olyan cégektől származnak, mint az Intel, az AMD vagy a Texas Instruments. Ezeknek a cégeknek az alkatrészeit találták meg az Ukrajnában hátrahagyott orosz fegyverekben, pedig elméletileg ezeknek a gyáraknak a termékeit tilos Oroszországba értékesíteni.
A szankcionált termékeket Oroszország nem közvetlenül az Egyesült Államokból vagy Európából szerzi be. A technológia először Kínába vagy Hongkongba kerül, és innen adják el őket az oroszoknak. A Moszkvába kerülő tiltott termékek körülbelül 70 százaléka érkezik Kínán keresztül.
Pekinggel ezenfelül is rendkívül szoros Oroszország kapcsolata. A fegyvereikben használt technológia másik felét gyakorlatilag Kína biztosítja. Az orosz fegyverekben található importált alkatrészek 44,7 százaléka kínai.
A jelentés arra a következtetése jut, hogy Oroszországot leginkább a szankciók sokkal szigorúbb betartásával lehetne meggyengíteni. Mivel egyértelmű, hogy Moszkvának szüksége van a külföldi technológiára, amely nagyrészt nyugatról érkezik, így ha sikerülne csökkenteni ezeknek az alkatrészeknek az Oroszországba áramlását, azzal csapást lehetne mérni az orosz hadseregre.
A világ legnagyobb fegyverimportőre orosz Igla-S rakétákat vásárolIndia fegyverimportjának 45 százalékát Oroszország adta, az Igla-S ügylet mellett Oroszország és India repülőkhöz szükséges fegyverek gyártásában, valamint vadászgépek, tankok és AK–203-as fegyverek elállításában is együttműködnek. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.