Afrikában 2021-ben mintegy 93 ezer kínai munkavállaló dolgozott, ami 64 százalékos csökkenés a 2015-ös 263 ezerhez képest. A kontinensen két évtizede jelentek meg a kínai cégek, őket pedig a vendégmunkások is követték. A számuk 2015-ben tetőzött, azóta viszont folyamatosan a zsugorodás, mivel elapadt az infrastrukturális projektek finanszírozása, amit a koronavírus-járvány is súlyosbított.
A kínai alkalmazottak közül több mint 72 ezren projektszervezésben, 21 ezren pedig a szolgáltatási szektorban tevékenykedtek, utóbbiba a szállodai munkásokat és a szakácsokat is beleszámolták. A visszaesés 2022-ben tovább folytatódott, számuk ekkor 89 ezer alá süllyedt. Ha országok szerint nézzük, akkor 2013-ban Angolában több mint 50 ezer kínai munkavállaló dolgozott, de ez a szám 2022-re 6784-re csökkent.
Hasonló zsugorodás figyelhető meg Algériában is.
Az észak-afrikai országban 2015-ben még 91 596 kínainak volt munkája, de 2022-re számuk 7462-re esett vissza. Ez két ország esetében mintegy 90 százalékos fogyatkozásnak számít. Angolában a csökkenés két tényezővel magyarázható: a 2014 utáni olajárzuhanást követő gazdasági válsággal és a kínai hitelek elapadásával – írja az SCMP.
Emiatt a legtöbb kínai állami tulajdonú vállalat távozott az országból, a cégeket pedig követték a vendégmunkások, valamint az őket kiszolgáló vállalkozások, például az éttermek is eltűntek. A távol-keleti ország tavaly nyitotta meg ismét határait, így a jövőben ismét nőhet a kínai munkavállalók száma. Ehhez érdemes hozzátenni, hogy az elemzők szerint a valós adat több lehet a statisztikákban szereplő számoknál.
A munkavállalók számának zsugorodása elválaszthatatlanul összefügg a kínai vállalatok afrikai építési projektjeinek bruttó éves bevételével, ami 2015-ben érte el a csúcsot, majd fokozatosan csökkenni kezdett. A cégek bevétele 2021-ben 37 milliárd dollárt ért el, ami 3 százalékos csökkenés az előző évhez képest.
A renegát afrikai országok közös hadsereget hoznak létreAz ECOWAS-ból kilépett három afrikai állam, Niger, Mali és Burkina Faso egy közös hadsereg felállításáról állapodott meg. A haderőt a nigeri vezérkari főnök fogja vezetni. A sereg célja leszámolni a Száhel-övezetben tevékenykedő dzsihadistákkal. A térségre koncentráló nemzetközi válságfigyelő szervezetek adatai szerint tavaly 38 százalékkal emelkedett a fegyveres konfliktusok halálos áldozatainak száma a régióban. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.