A hetedik alkalommal megrendezendő Válaszd Franciaországot című befektetési nap a tavalyinál is sikeresebb lesz, az előzetes várakozások szerint 15 milliárd euró értékben jelentenek be ma beruházási terveket a külföldi társaságok. Az egy éve tartott befektetői show 13 milliárd eurós végeredménnyel, 26 projektbejelentéssel és 8 ezer új munkahely ígéretével zárult. A hétfői esemény egyben vizsgafeladat Emmanuel Macron kormánya számára.
Bizonyítaniuk kell ugyanis, hogy Franciaország tőkevonzó képességével alapvetően nincsenek komolyabb problémák, noha eközben a gazdasági növekedés alacsony ívű pályát ír le, és a költségvetési hiány túlszárnyalja az előzetes ígéreteket az euróövezet második legnagyobb gazdaságában.
Emellett igazolniuk kell, hogy Párizs mint pénzügyi központ szerepe egyre erősödik, bár a legfrissebb, idei Z/Yen-kimutatás szerint az első New York és a második London messze előzi őket, s csak a 14. helyre jók (Frankfurt mögött). Azaz a Brexit után a francia fővárosnak csak részben sikerült áthoznia a pénzügyi szolgáltatókat a csatorna túloldaláról.
A folyamat felgyorsítását szolgálja az a találkozó, amelyen Bruno Le Maire pénzügyminiszter fogadja a vezető amerikai bankházak vezérigazgatóit, jelen lesz az eseményen a JPMorgan, a Goldman Sachs, a Morgan Stanley és a Bank of America vezére is. Az sem mindegy, milyen hozzáadott értékkel tudja segíteni Párizs a megtelepedésen gondolkozó külföldi társaságokat.
Az előzetes adatok szerint nem Európa összeszerelő-üzemének státuszára hajtanak a franciák, a kiszivárgott hírek arról szólnak, hogy a technológiai és a pénzügyi szektor vonzónak tartja a franciaországi körülményeket, és
a mesterséges intelligencia gyakorlati hasznosításában és kutatásában élen járó multicégek is feliratkoztak Macron listájára,
amely eddig 56 nevet tartalmaz. A két legnagyobb köztük a Microsoft és az Amazon, az előbbi 4 milliárd eurót, az utóbbi 1,2 milliárd eurót hoz Franciaországba.
Együtt egymilliárd euró összegben hajt végre beruházást itt a gyógyszeripart képviselő amerikai Pfizer és a brit-svéd AstraZeneca – írja a Reuters. Csatlakozik hozzájuk a brit GlaxoSmithKline (GSK), továbbá az Accenture könyvvizsgáló-tanácsadó óriás is.
Persze a hazai tőke is aktív a befektetői napon, a szintén a gyógyszeripart képviselő Sanofi egy több mint egymilliárd eurós beruházás meghirdetését időzítette a hétfői napra – és még delet sem ütött az óra.
Gyógyszerkutatásokra és három helyi üzemükben a vakcinagyártás kapacitásbővítésére fordítják az összeget. A német elektromos mini repülőgépeket gyártó Lilium Air Mobility 400 millió euróért hoz gyártást, míg a svájci székhelyű KL1 300 millió euróból építene nikkelfeldolgozót, e két termelő létesítmény együtt több mint ezer új munkahelyet teremt.
A Microsoft terveiről Brad Smith alelnök osztott meg információkat a Figaróval, eszerint a mesterséges intelligencia (MI) kutatása áll a fókuszban, ennek kiszolgálásához Mulhouse-ban létesítenek egy gigantikus adatközpontot.
Részletesebben körvonalazta beruházási programját az 1,2 milliárd euró elköltését vállaló Amazon, amely az Amazon Web Services (AWS) felhőszolgáltatójának a generatív mesterséges intelligenciát hasznosító infrastruktúráját Párizs közelében építi ki, emellett logisztikai bázist hozna létre az Auvergne-Rhone-Alpes régióban, amely Magyarország területének kétharmadának felel meg, és Lyon a központja.
A Microsoft és az AWS némi fáziskéséssel követi a franciaországi kutatóközpontját már létrehozó
Az Amazon nem aprózza el franciaországi projektjeit, a 2010-es megjelenése óta 20 milliárd euró értékben eszközölt befektetéseket,
dolgozóinak száma mára meghaladta a 22 ezret az e-kereskedelemben és a felhőszolgáltatásban együttvéve. Idén 2 ezer fővel bővítenek, míg a frissen bejelentett beruházással még 3 ezer új munkahelyet létesítenek.
Céljuk, hogy a meglévő 35 logisztikai bázisuk révén felgyorsítsák a megrendelések kiszállítását és csökkentsék a karbonlábnyomukat – jelezte Frédéric Duval, az Amazon France országmenedzsere.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.