Egyre nagyobb az aggodalom a francia gazdagok körében a politikai és fiskális instabilitás miatt. A szélsőséges politika elől menekülnek az emberek, a külföldieknek pedig már nem vonzó Franciaország.
Az európai parlamenti választások óta az elitnegyedek lakói egyre-másra keresik fel a vagyonkezelőket azzal a kérdéssel, hogy miként menekíthetnék a vagyonukat külföldre. Xenia Legendre párizsi ügyvéd sem unatkozik, mind többen fordulnak hozzá ugyanezzel a kérdéssel. Mint mondta, a pénzügyi szakemberek, akik a Brexit után érkeztek Franciaországba, könnyen tovább is állhatnak.
„Vannak, akik már fontolgatják, hogy szedjék-e a sátorfájukat” – mondta Legendre a Bloombergnek.
Néhány ügyfél pedig meg sem várta az előrehozott nemzetgyűlési választások második fordulóját, és a tőkéjét stabilabbnak ítélt országokba, például Svájcba vagy Luxemburgba helyezte át. Az alternatívák között szerepel még Olaszország, Dubaj, Szingapúr és az Egyesült Államok.
Patrick Martin, Franciaország legnagyobb üzleti lobbijának, a Medefnek a vezetője pedig arról beszélt a Les Echosnak, hogy az ügyfelei „a befektetésekkel, bérbeadásokkal és ingatlanügyletekkel kapcsolatos döntéseket elhalasztották, és egyelőre pihentetik a kockázati tőke felhalmozását is”.
A választási kampányban a Marine Le Pen-féle, radikális jobboldali Nemzeti Tömörülés és a szélsőbalt is magában foglaló Új Népfront pártszövetség is a milliárdosok nagyobb megadóztatását ígérte. Le Pen pártja nincs abban a helyzetben, hogy kormányt alakítson, de a legtöbb mandátumot szerző baloldali szövetség még borsot törhet a gazdagok orra alá. A törvényhozók ugyanis nemcsak visszavonhatják az Emmanuel Macron elnök által bevezetett, a gazdagoknak kedvező adóreformokat, de akár egy szélesebb körű vagyonadót is bevezethetnek.
Az Új Népfront megígérte a „milliárdosok kiváltságainak eltörlését”, amellyel a vagyonadó visszaállítása mellett többsávos jövedelemadót vezetne be a jelenlegi egykulcsos helyett, és a legnagyobb jövedelmek után akár 90 százalékos adót is kivethetnének.
A Bloomberg Billionaires Index szerint a világ leggazdagabb emberei közül nem kevesen élnek Franciaországban, köztük az LVMH-alapító Bernard Arnault és a L’Oreal kozmetikai cég örököse, Francoise Bettencourt Meyers. A szerdán közzétett UBS Global Wealth Report 2024 szerint a dollármilliomosok száma az országban várhatóan 16 százalékkal növekedik a következő öt évben.
Politikai káoszra készül a francia üzleti elitEddig a Macron-kormány legnagyobb haszonélvezői voltak. Most azonban a francia vállalatok attól tartanak, hogy a jobb- és baloldali radikálisok is a karmaikat fenik rájuk. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.