A francia kormány, amely rövid hivatali ideje alatt saját szövetségeseit, az ellenzéket és a lakosságot is maga ellen fordította, egy teljesen abszurd kérdés miatt szakadt két részre: mit tegyünk a focimérkőzéseken elhangzó homofób kántálásokkal szemben?
Csütörtökön Gil Avérous sportminisztert egy interjúban arról kérdezték, hogy a nemrég megalakult kormány mit fog tenni annak érdekében, hogy megfékezze a francia focimeccseken évtizedek óta problémát okozó szurkolói erőszakot.
A politikus radikális megoldást ajánlott fel:
a hazai csapatot automatikusan vesztesnek nyilvánítanák – igaz, nemcsak az ultrák összecsapásai esetén, hanem akkor is, ha a meccsen homofób skandálások hallatszanak.
Avérous elmondta, hogy szerinte a homofóbia és a rasszizmus a sportban Európa-szerte probléma, amelyre példaként hozta fel a Paris Saint-Germain (PSG) és ősriválisa, az Olympique de Marseille közti szócsatákat, ahol a szurkolók között hagyománnyá vált egymás csapatainak a szidalmazása.
A PSG-t tavaly szankcionálták, miután a drukkerek a hazai pályán, a Parc des Princes-ben homofób skandálást folytattak a Marseille elleni mérkőzés előtt. A stadion bemondója megpróbálta megszakítani a kántálást, mondván, hogy a katari tulajdonban lévő klub kiáll a diszkrimináció ellen.
Bruno Retailleau belügyminiszter azonban nevetségesnek nevezte Avérous javaslatát, amit „radikálisnak és értelmetlennek” tart. Bár ő is egyetértett abban, hogy az ilyen viselkedésnek nincs helye a pályán, szerinte a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) eljárásához kell igazodni, amely szerint a meccset félbe kell hagyni, ha a diszkriminatív skandálások az első figyelmeztetés után is fennmaradnak.
Kollektív büntetésről szó sem lehet. Ha probléma van, egyéni szankciókat vezetnénk be az ultrák vezetői és az elfogadhatatlanul viselkedő szurkolók ellen
– magyarázta a Politicónak Retailleau, aki szerint a jövőben civil ruhás rendőrök lesznek a tömegben, hogy azonosítsák a skandálások vezetőit és más rendbontókat.
A nyilvános vitához több kormánypárti és ellenzéki politikus is csatlakozott, ezt pedig a megnevezett csapatok szurkolói szövetségei is kommentálták a közösségi médiában, amelyek sokkal nagyobb egyetértésben voltak, mint a honatyák: szerintük a kormánynak az ország összeomlását kellene megállítania, nem pedig a baráti tréfálkozást.
Bár a foci mindenhol gyakori téma a politikában, a Michel Barnier vezette kabinet miniszterei közti vita a lehető legrosszabb időpontban robbantott ki viszályt, mivel a kormánynak sokkal sürgetőbb problémái vannak.
Bár kevesebb mint két hónapja kerültek hatalomra, Párizsnak sikerült maga ellen fordítania az egész országot, miután
Ennek köszönhetően magukra haragították szövetségeseiket, az ellenzéket – amely több bizalmatlansági indítványt is benyújtott ellenük –, a nagyvállalatokat és a lakosságot is, amelynek a juttatások elvesztésével kell most szembenéznie.
Megszorításokkal rázná gatyába a francia államháztartást az új miniszterelnök
Michel Barnier a vállalatokra kivetett adók mellett jelentős kiadáscsökkentést is ígért. A francia miniszterelnök új kormányának azonban nincs többsége a nemzetgyűlésben, így kétséges, hogy a népszerűtlen tervet végre is tudják hajtani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.