BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
French President Emmanuel Macron in Serbia

Macron nem finnyás az orosz kapcsolatra, busás üzletet kötött a szerb elnökkel

Emmanuel Macron francia elnök elhárította a Szerbia és Oroszország közötti kapcsolatok okozta aggodalmakat, és a vadászrepülőgépek és az atomenergia terén kötött jövedelmező üzleteket Belgráddal. Az elmúlt években folyamatosan erősödnek a gazdasági kapcsolatok Franciaország és Szerbia között.

Franciaország és Szerbia 11 kétoldalú megállapodást írt alá: Belgrád 2,7 milliárd euró értékben vásárol 12 francia gyártmányú Rafale vadászrepülőgépet, ami a pótalkatrészeket is tartalmazza. Emmanuel Macron francia elnök tegnap érkezett kétnapos látogatásra Belgrádba.

French President Emmanuel Macron in Serbia
Szerbia Kelet és Nyugat között egyensúlyozik / Fotó: AFP

A felek megegyeztek a kritikus nyers ásványi anyagok, például a lítiummal kapcsolatos üzletről, valamint az energia, egész pontosan a nukleáris ipar is kiemelt helyet kapott a megbeszéléseken. Macron kijelentette, hogy sokan bírálják Belgrádot, amiért jó kapcsolatot ápol Oroszországgal és Kínával, de ő tiszteletben tartja Szerbia szuverenitását.

Hozzátette: a megállapodás történelmi jelentőségű. Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök közölte, hogy az üzlet jelentősen növeli a hadsereg műveleti képességeit. Moszkva kapcsán pedig azt mondta, hogy Szerbia nem vezetett be szankciókat, és ezt a jövőben sem tervezi, a döntést pedig nem szégyelli.

Szorosabb gazdasági kapcsolatok

Az elmúlt években folyamatosan erősödnek a gazdasági kapcsolatok Franciaország és Szerbia között, amely igyekszik Oroszország és a Nyugat között egyensúlyozni az orosz–ukrán háború kirobbanása óta, továbbá 2012 óta uniós tagjelölt.

Az immár Ferihegyen is érdekelt francia Vinci felügyeli a belgrádi Nikola Tesla repülőtér évek óta tartó felújítását, francia csoportok építik a főváros első metróállomását és egy korszerű szennyvíztisztító telepet is. 

Az országban mintegy száz francia vállalat van jelen, amelyek 12 ezer munkavállalót foglalkoztatnak. Párizs balkáni befektetéseinek 80 százaléka irányult Szerbiába. Déli szomszédunk csatlakozna az atomerőművel rendelkező országokhoz, amihez forrást keres, ebben pedig Franciaország ideális partner lehet. Párizs egyben mindig megvédte Belgrádot az európai politikában.

A fehér arany

A megállapodás lenne a legújabb lépés azok sorában, amelyekkel Belgrád próbálja elnyerni Európa kegyeit. Júliusban egyezményt írtak alá az Európai Unióval az ország lítiumbányászatának fejlesztéséről, amelyet kulcsfontosságú építőelemnek tekintenek Európa zöldgazdaságra való áttéréséhez.

A bányanyitás ötletét azonban sokan ellenzik Szerbiában, a helyi környezetvédők levelet is írtak Macronnak a látogatása előtt, amelyben a segítségét kérik. A szerb környezetvédelmi szervezetek szövetsége (SEOS) szerint a Jadar folyó völgyében tervezett lítiumbánya súlyos környezeti kockázatot jelent.

A tiltakozások ellenére a szerb kormány a nyáron visszaállította a Rio Tinto vitatott lítiumbánya-nyitásának 2022-ben visszavont engedélyét, és Vucic továbbra is szilárdan támogatja a projektet. A bánya 2028-ban nyílhat meg.

Elsősorban Koszovó kérdése az, ami nehezíti Szerbia uniós csatlakozását, mivel ez nem megy a kétoldalú kapcsolatok normalizálása nélkül. Belgrád azonban 2008 óta nem hajlandó független államnak elismerni Koszovót.

Elindul a forgalom a Budapest–Belgrád vasútvonal egy szakaszán

Szabadka és Belgrád között elindul a forgalom a Budapest–Belgrád vasútvonalon. A szerb építésügyi miniszter közölte, hogy a vonatok november 25-től közlekednek. A Szabadka és Belgrád közötti 184 kilométeres szakaszt a vonat 70 perc alatt teszi majd meg. A járatok 5 és 22 óra között indulnak mindkét irányba.  

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.