Az emelkedő munkanélküliség, a magas kamatok és a gyenge gazdasági növekedés miatt rekordszámban hagyják el a hazájukat az új-zélandiak. A statisztikai hivatal kedden nyilvánosságra hozott adatai szerint a júniussal végződött egy évben 131 200 ember vándorolt ki, mintegy egyharmaduk a szomszédos Ausztráliába. A nettó migráció ugyan még mindig magas, közgazdászok szerint hamarosan csökkenni fog a bevándorlók száma, ahogy romlik a szigetország gazdasági helyzete.
A Reuters tudósítója beszélt egy fogorvosi adminisztrátorral, aki a párjával és a 14 éves lányával jövő év elején készül átköltözni Tasmania szigetére. „Rengeteg arrafelé a lehetőség. Mindig keresnek embert az én szakmámban” – magyarázta a döntést. Elmondta azt is, hogy sok barátja települt át a szomszéd országba kizárólag a jobb munkalehetőségek miatt.
A koronavírus-járvány idején a wellingtoni kormány különösen jól kezelte a helyzetet, ezért
addig sosem látott számban tértek haza külföldön élő új-zélandiak.
Az 5,3 millió lakosú országban azonban most már sokan elégedetlenek a megélhetési válsággal, a magas kamatokkal és a kevés munkalehetőséggel.
A jegybank 1999 óta a legagresszívebb lépésként 521 bázisponttal emelte az alapkamatot, a gazdaság éves ütemben mindössze 0,2 százalékkal bővült az év első három hónapjában, a munkanélküliségi ráta 4,7 százalékra ugrott, az infláció pedig még mindig magas, 3,3 százalék.
Ezzel szemben a szomszédos Ausztrália igen jól feltételekkel toboroz ápolókat, rendőröket, börtönőröket, óvodapedagógusokat és tanárokat, amelyek hiányszakmának minősülnek. Ez pedig vonzza az új-zélandiakat, akiknek nincs szükségük munkavállalási vízumra. Ráadásul az új-zélandi kormány jelentős leépítéseket hajtott végre a közigazgatásban,
novemberi hatalomra lépése óta megszüntetett több mint 6300 közszolgálati állást,
így sok szakképzett új-zélandi keres munkát.
A gazdasági növekedésre persze egyelőre Ausztrália sem lehet büszke, a GDP mindössze 1,1 százalékkal nőtt az első negyedévben az előző évhez képest.
Vonzó az áttelepülni vágyó új-zélandiak számára az is, hogy Ausztráliában sokkal jobban keresnek, mint otthon. A Bloomberg egy óvónővel beszélt, akinek az órabére 11 ausztrál dollárral (2600 forinttal) magasabb Ausztráliában, és kapott egy 17 ezer dolláros áttelepülési támogatást is. (Egy ausztrál dollár 238 forint.) A férje, aki mentálhigiénés szakember, kétszer annyit keres, mint Új-Zélandon.
A heti átlagbér Ausztráliában 1888 dollár – Új-Zélandon 1453 dollárnak megfelelő, ami 30 százalékos különbség.
Ha ez nem lenne elég,
sokkal alacsonyabb a lakbér és a rezsi is, a munkanélküliségi ráta pedig csak 4,1 százalék.
Különösen nagy hosszabb távú probléma Új-Zéland számára, hogy elsősorban a 25 és 44 év közöttiek távoznak az országból, akik helyett nem érkeznek hasonló korúak. Úgy látszik, nem csábít elég embert, hogy Új-Zélandon a legjobb a világon a munka és a magánélet egyensúlya.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.