Egyiptomot a nyáron áramszünetek sújtották, aminek a gázhiány az oka. Az arab országban néhány éve indult a kitermelés a Zohr gázmezőn, ezért a kormány arra számított, hogy a projekt segít elérni az önellátást az energia terén, és évi 2,8 milliárd dollárnyi importköltséget takarít meg.
A közelmúltig Egyiptom cseppfolyósított földgázt (LNG) is szállított Európába, valamint arra törekedett, hogy kereskedelmi csomóponttá váljon. Kairó a saját termelése mellett izraeli és ciprusi energiahordozók exportálását is tervezte, most azonban ideiglenesen leállította a kivitelt, és arra kényszerült, hogy újra megkezdje az LNG-behozatalt.
Az Financial Times szerint az egyiptomi gáztermelés jelentősen csökkent: az összes gázmező éves össztermelése a 2021-es 70 milliárd köbméterről idén 53 milliárd köbméterre esett vissza. A népesség viszont folyamatosan nő, a 107 milliós országban egyre több energiát igényel a lakosság, főleg nyáron. A válság enyhítésére Egyiptom 1,2 milliárd dollárt különített el a kezdeti energiaimport finanszírozására.
A szállítmányok főleg az Egyesült Államokból érkeztek, és az áprilisban kezdődött áramkimaradások augusztus elején véget értek, de a kormány szerint szeptember közepén újraindulhatnak. Kairó a múlt hónapban pályázatokat írt ki, hogy feltárják a Földközi-tenger és a Nílus-delta területén lévő lehetséges olaj- és gázkészleteket, ami a jövőben segíthet enyhíteni az energiaválságot.
Az áramszünetek hátráltatták az egyiptomi gazdaságot, miközben az ország több problémával is küzd: a kormány az elmúlt években GDP-arányosan több mint 90 százalékos államháztartási hiányt halmozott fel. A vezetés főként az infrastruktúrára és a fegyveres erők felszerelésére fordította a pénzt.
A háztartások helyzetét a tartósan magas, júliusban 25 százalékos infláció is nehezíti. Az olyan, kulcsfontosságú nyersanyagok ára, mint a cukor, majdnem megduplázódott, a hagyma ára csaknem 400 százalékkal emelkedett. A minimálbér havi hatezer egyiptomi font (kevesebb mint 44 ezer forint), ezért
az emberek többsége állami támogatásokra támaszkodik a túlélésért.
Az ország a 2011-es arab tavasz forradalma óta teljesen körbeért, az akkori nehézségek visszatértek, esetenként pedig még súlyosabbak, mint bármelyik korábbi kormány alatt. Az egyiptomiak szerint Abdel-Fattáh esz-Szíszi vezetése is tükrözi a problémákat, amely hatalmas projektekre költi a pénzt, például új fővárost építenek a sivatagban.
Néhány év alatt a költési szokások teljesen megváltoztak: a lakosság körében a részletfizetések már nemcsak az olyan termékeknél megszokottak, mint a bútorok vagy a háztartási gépek, hanem az élelmiszerek és a ruházati cikkek esetében is.
Egyiptom rengeteg pénzért kizöldítené a sivatag egy részét is, amihez azonban annyi víz szükséges, hogy a jelenlegi generáció elhasználhatja a jövő vízkészletét. Ráadásul a hadsereg a gazdaság hatalmas részét ellenőrzi, a gyáraktól a mezőgazdasági területekig, és kiváltságos helyzetét kihasználva kiszorítja a versenytársakat. Sőt, a hadsereg rendszeresen végezteti sorkatonákkal a földmunkákat.
Történelmi jelentőségű megegyezés született arról Magyarország és Azerbajdzsán között, hogy hazánk részesedést vásárol a világ egyik legnagyobb földgázmezőjében, s ezáltal az ország ellátásbiztonsága új dimenzióba léphet – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Bakuban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.