Három évvel ezelőtt igen ambiciózus klímacélokat fogalmaztak meg és fogadtak el a világ országai. Mára azonban kiderült, hogy az ütem tarthatatlan, és ugyan a célok nem változtak, de egyes államoknak a vártnál több idő kell a zöldítésre.
A héten Brazília és az Egyesült Államok elhalasztotta az erdőirtás megfékezésére korábban elfogadott ütemtervét,
az Európai Unió által erőltetett tempó ugyanis egyszerűen túl gyorsnak bizonyult. Annál is inkább, mert a néhány éve előre jelzett gazdasági pályánál a tényleges út rögösebbnek tűnik, mostanra gyakorlatilag minden ország kijelentette, hogy időre és pénzre van szükségük az EU által elképzelt óriási változások eléréséhez. Azaz
a Green Deal a vártnál nagyobb politikai és gazdasági kihívást jelent.
A nagyságrendeket jól jelzi, hogy csak az erdőirtás visszaszorításának 110 milliárd dolláros ára van, és a kávé, a kakaó, a szója és a marhahús átárazódását vonja maga után.
Európa-szerte a jobboldali pártok erősödnek, és az eddigi domináns erők népszerűsége zuhan. Az új, radikális jobboldali platformok pedig az eddigieknél nagyobb hangsúlyt fektetnek a versenyképesség javítására, és a zöldeszmék átmenetileg háttérbe szorulhatnak, vagy legalábbis kikerülhetnek a fókuszból.
Az uniós tagországok egyre inkább tiltakoznak a Brüsszelből rájuk kényszerített szabályok ellen, ami szintén nem kedvez a blokk egységes kibocsátáscsökkentési törekvéseinek.
Az egyes kormányoknak még 3–5 évre van szükségük ahhoz, hogy elkezdjenek foglalkozni a klímavédelemmel. Brüsszel felkeltette a világ figyelmét, központba helyezte a témát, de most időt kell hagynia másoknak arra, hogy ez valóban működjön
– mondta Jason Clay, a WWF Markets Institute ügyvezető igazgatója.
A helyzetet jól illusztrálja az uniós erdőirtási rendelet körüli tisztázatlan kérdések sora. Ugyan a direktívának három hónapon belül életbe kellene lépnie, a bizottság még mindig nem tett közzé iránymutatást arról, hogy pontosan hogyan kell betartani a rendeletet. Közben egy német faimportőr megígérte, hogy leállítja a Kínából származó behozatalt, mert attól tartott, hogy őt fogják szankcionálni, amiért Kína nem szolgáltat adatokat a faanyag eredetéről.
Rettenetes bürokratikus útvesztő jöhet, ugyanis a rendelet értelmében nemcsak az unióba érkező kévét, marhahúst és fahasábot, hanem a késztermékeket, azaz a csokoládét, gumiabroncsokat, de a könyveket is nyomon kell követni.
„Nemcsak az útmutatás hiányzik, hanem a kapacitás és a finanszírozás is” – mondta Pamela Coke-Hamilton, az ENSZ által támogatott ügynökség, a Nemzetközi Kereskedelmi Központ ügyvezető igazgatója.
Miközben a bevezetés nyilvánvalóan csúszni fog, a szabályozás késése miatt
napi 80 ezer hektár erdőt pusztítanak el.
A késés persze heves vitákat korbácsolt Brüsszelben is. Ursula von der Leyen, az újraválasztott bizottsági elnök szerint a késés ellenére is fókuszban marad a zöldpolitika. A környezetvédők szkeptikusak: szerintük a bevezetés elhalasztása aláássa az európai környezetvédelmi intézkedések hitelességét, precedenst teremt, azaz bebizonyítja, hogy a környezetvédelmi feladatok végrehajtásának időbeli csúsztatása sem tabu ettől kezdve. A Zöldek frakciójának egyik képviselője, Anna Cavazzini szerint
most arról kell gondoskodnunk, hogy a halasztás ne nyissa ki Pandóra szelencéjét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.