BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Silk Production kína

Kínai horror: helyi önkormányzatok véreztetik ki a magánszektort

Együttműködésük gazdasági nagyhatalommá tette az ázsiai országot. A kínai vállalatok és a helyi önkormányzatok közti viszály azonban most azzal fenyeget, hogy elgáncsolja Peking növekedési terveit.

Míg néhány éve a helyi önkormányzatok és a magánvállalkozások tökéletes szövetséget alkottak, ahol a partnerek egymás fejlődését táplálták, Kína gazdasági problémái arra kényszerítették a pénzszűkében lévő helyi hatóságokat, hogy kivéreztessék gazdaságuk alapszereplőit – írta a Financial Times.

Silk Production kína
A kínai gazdaság hanyatlása idején egymás ellen fordultak a régi szövetségesek, a helyi önkormányzatok és a vállalkozások / Fotó: NurPhoto via AFP

A kínai helyi önkormányzatok és a magánvállalkozások közötti barátságos kapcsolatot „polgármester-gazdaságnak” szokták nevezni: a tisztviselők eltörlik a szabályozási akadályokat, olcsó földet, adókedvezményeket és még támogatásokat is biztosítanak, mindezt a regionális gazdasági növekedés előmozdítása érdekében.

Az elmúlt években azonban a nehéz helyzetben lévő helyi hatóságok egyre inkább a magánvállalkozásokat vették célba a büntetőjogi intézkedések széles skálájával, a bírságoktól kezdve a büntetőeljárásokig olyan bűncselekmények miatt, mint az adócsalás, a megvesztegetés, a csalás és a termékbiztonság megsértése.

Kínában ugyanis a segítő kéz egyben odatartott marok is, pénz nélkül pedig az egész rendszer összeomlik.

Peking változást ígért az ilyen beavatkozással szemben. A lanyha gazdaság élénkítését célzó hatalmas ösztönző csomag részeként a kormány októberben törvénytervezetet mutatott be, amely a magánvállalkozások feltételeinek javítását garantálná

  • barátságosabb befektetési környezet kialakításával;
  • a technológiai innováció fokozott támogatásával;
  • és a magánszektor nagyobb védelmének biztosításával.

Ez azonban nem oldja meg a rendszerszintű problémákat.

Az elmúlt három évtizedben Kína kifinomult jogi rendszert alakított ki a magánvállalkozásokat illetően, széleskörű szankcionálási jogkörrel és befolyással ruházva fel a helyi hatóságokat. Eközben a vállalkozások, amelyeket korábban a helyi kormányzattal való szoros kapcsolat erősített, gyakran a jogi szürke zónában és a feketepiacon működtek, és a profit növelése érdekében megkerülték a szabályokat.

Kínai kártyavár

A vállalkozások, amelyek eddig egyetértésben voltak az önkormányzatokkal, hogy a stabil bevételek biztosításáig nyugodtan megkerülhetik a törvényeket, most teljesen védtelenné váltak régi szövetségeseikkel szemben, akik kétségbeesetten próbálnak filléreket kisajtolni a csőd szélén táncoló magánszektorból.

A hatóságok azonban kapzsiságukban megfeledkeztek arról, hogy saját bűntársaikat mártják be, ami a Hszi Csin-ping által néhány éve elindított, brutális korrupcióellenes kampány idején gyakran ahhoz vezetett, hogy teljes hivatalokat vittek el a rendőrök, miután egy lecsukott vállalkozó beszélni kezdett.

A váratlan hátba szúrás pedig az egész országban megtörte a bizalmat a magánszektor és az önkormányzatok között, amelyek ha próbálnának sem tudnának újra együttműködni. Ennek eredményeképp pedig a Peking által ígért meredek gazdasági fellendülés beleragadt a bizalmatlanság mocsarába.

Több mint fél évszázada tartó határvita érhet véget két ázsiai óriás között

A megállapodás megnyitja az utat az Újdelhi és Peking közötti feszültség enyhüléséhez . A határvita lezárásától pedig a BRICS csoport együttműködésének a megerősödését is várják.

 

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.