BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Enyhülő befektetési korlátok

A tőkepiaci törvény tervezete jelentősen enyhíti a befektetési alapok fejlődését már régóta akadályozó korlátokat. A parlament által valószínűleg novemberben tárgyalandó javaslat a gyakorlati igényeknek megfelelően eltérő lehetőségeket enged a nyilvános működő nyílt, illetve zárt végű konstrukcióknak.

A tőkepiaci törvény tervezete végre enyhíti a nyilvánosan működő értékpapír-befektetési alapokra vonatkozó korlátozásokat. Tételes felsorolás tünteti fel azokat az eszközelemeket, amelyekben az alap tarthatja saját tőkéjét. Ezen belül például a származékos termékek értékelésével külön törvényhely foglalkozik. A még hatályos törvényből ez lényegében hiányzott, amit a pénzügyi felügyelet által jóváhagyott formában a befektetési alapok egyénileg építettek be a kezelési szabályzatba.
A nyilvánosan létrehozott alapon belül továbbra is nyílt, illetve zárt végű konstrukciókat különböztetünk meg. Ez a csoportosítás a befektetési jegyek visszaválthatósága szerint történik. A nyílt végű alapnál bármikor, a zárt végűnél csak a futamidő lejártakor váltható vissza az értékpapír. (A futamidő lejárta előtt csak adásvétel képzelhető a tőzsdén vagy azon kívül.)
Az egy kibocsátó megfelelően likvid tőzsdei értékpapírja a saját tőke 15 százalékát teheti ki. Ebbe azok a papírok tartozhatnak, amelyeknek az utolsó naptári negyedévben mért napi átlagos forgalma meghaladta a százmillió forintot. Ennek a részvények közül jelenleg csak a négy vezető papír (Matáv, Mol, OTP, Richter) felel meg. Az ilyen befektetések összesített limitje azonban nem haladja meg a saját tőke 40 százalékát. Ez mindenesetre hozzájárulhat ahhoz, hogy a nagyobb kockázatot vállalók a részvénybefektetési alapokat válasszák, hiszen a kisebb papírokkal együtt már egy magas kitettségű portfólió alakítható ki.
A zárt végű alapok több eszközelemből még nagyobb súllyal vehetnek, hiszen ez a típus hosszabb távú stratégiát valósít meg, így indokolt a magasabb kockázati szint lehetővé tétele.
A hozamlistákban két módosítás történt, melyek a későbbiekben állandó jelleggel így jelentkeznek majd. Ezentúl a négyéves teljesítmények is összehasonlíthatók, hiszen egyre több instrumentum "érte meg" ezt a kort. A másik módosítás az éven belüli, azaz a három és hat hónapos időtávra vonatkozik. Mivel az alaptípusok közül a kibocsátók rövid távú befektetésként kizárólag a pénzpiaci alapokat ajánlják egységesen, ezért csak itt fogunk továbbra is a nettó hozam alapján rangsorolni. A kockázatosabb termékeknél jóval eltérőbb a díjstruktúra, ezért ezeket az alapkezelők teljesítményének jobb mérhetősége érdekében a bruttó hozamok alapján értékeljük. Természetesen az éves és éven túli tablón továbbra is egységesen a nettó hozam a mérés alapja.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.