A befektetési alapok nettó eszközértékét a tárcában szereplő eszközök értéke adja, csökkentve az alapot terhelő összes kötelezettséggel. Utóbbiak számítását és az alapra történő terhelés módját a kezelési szabályzat tartalmazza. Természetesen a befektetőket leginkább az érdekli, hogy egy adott alap működési költségei összesen mennyivel csökkentik annak eredményét. A gyakorlatban ez az alap éves átlagos tőkéjének 1-5 százalékát teszi ki. Az egyes alaptípusok összevetésénél megállapítható, hogy a befektetési politika által felvállalt kockázattal általában egyenes arányban magasabbak a működési költségek, de azok még így jóval alatta maradnak egy egyénileg menedzselt portfólió költségeihez képest.
A kötelezettségek elszámolására azonban csak akkor van lehetőség, ha az alap- és a letétkezelő pontosan ismeri az alap vagyonát, vagyis az egyes eszközelemek aktuális értékét. A Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) 1996 júniusában ajánlást tett közzé a nettó eszközérték számításának egységesítése érdekében. Az értékelési eljárások nagyjából egységesen alakulnak, azonban a gyakorlatban mára két eltérő megoldás alakult ki a nettó eszközérték megállapításának időpontjára vonatkozóan.
Az egyik az úgynevezett "forward pricing" módszer. Ennek lényege, hogy a tárgynapi (T nap) forgalmazási árral számolnak, de ennek közzétételére csak a T+1 napon van lehetőség. Emiatt a befektetési jegyek váltásánál és azok visszaváltásánál egyaránt a megbízás a T napon teljesül, de a tételes elszámolása csak a T+1 napon történhet, bár a visszaváltásnál gyakori az előlegfizetés.
A másik megoldás az, amikor a T napra megállapított nettó eszközérték a T+1 vagy T+2 napi forgalmazási árat adja, vagyis az alap eszközeinek felértékelésére mindig utólag kerül sor.
Mindkét módszer arbitrázslehetőséget rejt magában, mert ki lehetne vele használni a rövid távú piaci mozgásokat. Ez persze sem az alapkezelőnek, sem a hűséges befektetőknek nem érdeke, így mindkét esetre megvan a megfelelő ellenszer. A rövid távú spekulációkat a forward pricingnál a büntetőjutalékkal, míg a nettó eszközértéket utólag megállapító alapoknál a megbízás késleltetett -- azaz T+1 vagy T+2 napon történő -- teljesítésével védik ki.
A forward pricing esetében az aktualitás az előny; hátránya viszont, hogy az alapot érzékennyé teszi a likviditási helyzet változására, hiszen a nagyobb tőkemozgásokra azonnal reagálni kell. Az utólagos megállapításnál a nettó eszközértéket gyakorlatilag nem befolyásolhatja -- például -- egy nagyobb tőkekivonás, mert a megbízás késleltetett teljesítésével az alapkezelőnek van ideje az eszközelemek megfelelő menedzselésére. Ebben az esetben viszont a befektetők nincsenek tisztában az alap vagyonának aktuális értékével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.