A magyar tőzsde kedvező folyamatai már érződnek a részvényalapok egy jegyre jutó nettó eszközértékében. Természetesen csak jelenségről és nem trendváltásról beszélhetünk, hiszen a hosszabb összehasonlítások továbbra sem kápráztatják el a befektetőket. Azt se feledjük, hogy még az idei év elején látott 7600 pont körüli BUX-ot sem sikerült utolérni.
A befektetéssel felvállalt kockázat arányában viszont jóval kisebb a kötvény-, s főleg a pénzpiaci alapok hozamának ingadozása. A kötvénykonstrukcióknál leginkább benchmarkként használt MAX Composite index éves teljesítménye megközelíti a 14 százalékot, így egyes alapok is várakozáson felüli tőkejövedelmet biztosítanak a tulajdonosaiknak. Ennek ismeretében csak a lakosság kritikán aluli színvonalú pénzügyi kultúrájával és tájékoztatásával magyarázható, hogy a háztartások pénzügyi vagyonának fele még most is bankbetétben van.
Az elmúlt években rendkívül érdekes árfolyammozgást produkált az olaj világpiaci ára. Nyugaton működhetnek olyan alapok, melyek árutőzsdei termékekből -- tipikusan származékos ügyletekből -- építik fel részben vagy egészben a portfóliót.
Megjegyzendő, hogy a magyar kategorizálás szerinti vegyes alapok csak pénz- és tőkepiaci instrumentumokba fektethetnek (balanced fund), míg a klasszikus vegyes alap (mixed fund) akár ingatlanba, árutőzsdei termékekbe és műtárgyba is.
Az új tőkepiaci törvény lehetőséget fog biztosítani a származtatott árutőzsdei termékekbe történő befektetésre is. Várakozásaink szerint ilyen termékek inkább kuriózumként jönnek majd létre, bár izgalmas területet jelentenének az olyan nemzetközi származékos árutőzsdei alapok, melyek olaj- vagy aranykontraktusokból építkeznek. Ezek ugyanis képzett szakembergárdát is igényelnek, melynek létrehozása biztosan nem lesz kifizetődő.
Szabályozás készül viszont a befektetési alapokba fektető alapokra is. Itt már nem a befektetési eszköz elemzői szintű ismerete a döntő tényező, hanem az adott stratégiájú alapok teljesítményének és kockázatának megfelelő mérése.
Várakozásaink szerint a magyar piacon számos "alapok alapja" instrumentum is meg fog jelenni, hiszen a magyar szolgáltatók legtöbbje tulajdonosi vagy szerződéses kapcsolatban áll olyan külföldi szereplőkkel, melyek már hosszabb múltra tekinthetnek vissza ezen a sajátos területen. Így nem elképzelhetetlen, hogy az alapok alapjai között a klasszikus vegyes termékekhez hasonló, vagy sajátságos befektetési területtel foglalkozó konstrukciókkal is találkozni fogunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.