Korábban az alapok térnyerésének egyik oka a viszonylag nagy mértékű adókedvezményben rejlett. A tőkeszámlán nyilvántartott befektetés ugyanis adóhitelre jogosít. A befektetési adóhitel az állam által a magánszemélyek részére -- a feltélek fennállása esetén -- alanyi jogon nyújtott kamatmentes hitel. Ennek mértéke 1998 végéig az éves átlagos befektetési állomány 30 százaléka, de legfeljebb 300 ezer forint volt.
Ez a kedvezmény 1999-től csökkent 20 százalékra, illetve maximum 200 ezer forintra. További szigorítást jelentett, hogy ha a befektetési alap nettó eszközértékében a magyar állampapírok aránya valamely napon meghaladta a 35 százalékot, akkor a többletnek megfelelő mértékkel az adóhitel alapjául szolgáló befektetés adott napi összegét csökkenteni kellett.
A magánszemélyek korábban nagy számban vették igénybe ezt a kedvezményt, hiszen a hitel újrabefektetésével elért hozam további hasznot jelentett. A hitelt azonban vissza is kell fizetni, ez a kötelezettség csak az adóalany halála esetén szűnik meg.
Ha a befektetésállomány akár a visszaváltás, akár a magas állampapírhányad miatt mérséklődik, akkor legalább a csökkenés 20 százaléka, de legfeljebb a fennálló adóhitel mértékéig azt vissza kell fizetni. Még fontosabb, hogy ha az adóhitelt az 1995--1998-as évek között -- vagyis magasabb mérték szerint -- vették igénybe, úgy a csökkenés 30 százalékát kell visszafizetni.
A tőkeszámla vezetői -- vagyis tipikusan a forgalmazási helyek -- részletes tájékoztatást tudnak adni a tőkeszámla állapotáról és az esetleges visszafizetési kötelezettségről, illetve annak törvényes elkerülési lehetőségéről.
A nemzetközi alapok az idei év nagy vesztesei, hiszen tőkéjük 46 milliárd forintról 28 milliárdra apadt. A devizaliberalizáció óta jelentős árfolyamkockázat is beépül ezek teljesítményébe. Azt viszont nem szabad elfeledni, hogy az ilyen termékek tőkéjük nagy részét adóhitel igénybevételére jogosító formákban helyezik el.
Hasonló a helyzet az elfogadás előtt álló tőkepiaci törvényben szabályozott új alaptípusoknál. Várakozásaink szerint ezek közül az alapok alapja konstrukció lehet a legnépszerűbb, ahol lesz adóhitel. Hasonló a helyzet a származékos termékekbe fektető alapoknál, az indexalapoknál és az ingatlanalapoknál is. Az oldódó befektetési korlátok a részvénykonstrukciókat is vonzóbbá tehetik, ahol a régi feltételek szerint jár a kedvezmény.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.