Szinte pontosan ötven hónappal ezelőtt, 1997 végén kis híján ugyanott zárta a BUX index a kereskedést, mint ahol tegnapelőtt. Ez adja az apropóját annak, hogy megvizsgáljuk, érdemes volt-e részvénybe fektetni hosszabb távon is a magyar piacon. A válasz (egyetlen kivételtől eltekintve) határozott nem. A fenti intervallum kiválasztása azonban több érdekes tanulsággal szolgálhat a részvénypiaci befektetők számára.
A legkézenfekvőbb ezek közül természetesen az, hogy a "vedd meg és ülj rajta" módszer sem mindig működik. Hiába állított össze valaki 1997 végén - az ázsiai válság utáni gyors emelkedést látva fellélegezve - a legminőségibb, vagy a legnagyobb növekedési potenciállal bíró papírokból portfóliót, ha ebben az OTP véletlenül nem szerepelt, a fiókból ma csupa olyan értékpapír kerül elő, melynek a vásárlása kapitális baklövés volt. Utólag könnyű lehet tanulságként azt levonni, hogy a vásárlás időzítése nem volt megfelelő - két év bikapiacot követően már eleve nem lehet növekedés a piacban. Ezt is lehet persze cáfolni a közel tíz évig dühöngő amerikai hosszal, valamint érdemes emlékezni az akkori hangulatra: a korabeli lapok szerint 1997 végén szinte az összes elemző azt jósolta, hogy a januári hossz után némi bizonytalanság várható, de közép- és hosszú távon jelentős extraprofittal kecsegtet a részvénybefektetés.
Amint az a táblázatból kitűnik, az, hogy 50 hónap elteltével az index újra 8000 ponton áll, egyes-egyedül a legnagyobb magyar banknak köszönhető. Az OTP egészen elképesztő sikertörténelmet írt tőzsdei pályafutása során, közel hét év alatt egyetlenegyszer sem jelentett be igazán váratlan kedvezőtlen hírt háza tájáról, árfolyama pedig - függetlenül az aktuális bikától vagy macitól - minden egyes évben emelkedni tudott. Eredményét megszakítás nélkül, kiegyensúlyozottan növelte - többnyire inflációt meghaladó mértékben -, s ilyenre a bankon kívül egyetlen másik tőzsdei cég sem volt képes. Emlékezetes, hogy először a Richtert és az Egist fektette meg az orosz válság, s noha a helyzet rendeződésével mindkét cég újra a befektetők egyik kedvencévé vált, 1997-es árszintjét mára csak az orosz piacnak kevésbé kitett Egisnek sikerült elérnie. A Mol '98-ban még szépen emelkedett, azonban a gázüzlet körüli bizonytalanság, majd az olajárrobbanás nyomán a gázüzlet hatalmas vesztesége fektette meg hosszú-hosszú hónapokra az árfolyamot. A Matáv egészen 2000 elejéig stabilan emelkedett, azonban épp a növekedési kilátások drámai szűkülése idején tetőzött a külpiacokon a távközlési cégeket is elérő hurráoptimizmus, s ekkor ész nélküli vásárlások nyomták fel 2600 forintig az árat. Ennek jó másfél évig itta a levét a papír, várakozástól elmaradó negyedéves eredmények, bújtatott profitwarningok, leminősítések után a tavalyi, Amerika elleni terrortámadás hozta el a mélypontot. Azóta ismét óvatos optimizmus veszi körül a papírt, a hazai növekedés szűk kilátásait szerencsére szépíti a kitűnően teljesítő MakTel.
A blue-chipek összességében jócskán túlteljesítették a kisebb kapitalizációval bíró cégeket, és középtávon árfolyamuk kitűnően tükrözte eredménytermelő képességük változását. A lehető legrosszabb döntés volt ellenben a kisebb társaságok vétele: egyedül a Zwack és a Globus vételével tudtak az inflációt és az osztalékot is figyelembe véve pénzüknél maradni a befektetők. Az időszak kezdetén egekig sztárolt, regionális multiterveket dédelgető cégek vétele azonban hatalmas bukáshoz vezetett: a Zalakerámia és a mára már nem tőzsdei cégként működő Graboplast például évek múltán sem tudott magasabbra emelkedni az orosz válság alatt elért mélypontnál.
Könnyű arra a következtetésre jutni, hogy a magyar piacon az André Kostolany által ajánlott "vedd meg, tett a fiók aljára, majd nézd meg öt év múlva" módszer nem működik. Az akkori kilátásokat figyelembe véve racionális döntés volt a vezető papírok megvétele 1997 végén, azonban a helyes stratégia a "vedd meg és légy résen" nevet kaphatná. Ez azt jelenti, hogy egészen addig, amíg fundamentális oldalról nem érkeznek rossz hírek, a papírok tartása a jó döntés, azonban a profitromlás első jelére azonnali eladással kellett válaszolni. Mindez persze nem a spanyolviasz feltalálása: az árfolyamokat leginkább befolyásoló külföldi nagybefektetők általában pontosan ezt a taktikát követik, s éppen ezért reagáltak az árfolyamok úgy, ahogy. Emiatt tartják sokan jó módszernek azt, hogy egyszerűen a külföldieket kell követni, ez azonban már inkább a rövid távú spekuláció témaköre. S persze emlékezni kell arra is, hogy a külföldiek sem mindig cselekedtek a fenti elv alapján: az orosz válság alatti pánikeladásoknak a legkevesebb közük sem volt a fundamentumokhoz. A piac gyorsan korrigált is, ellentétben azon papírok árfolyamával, melyeknek eredményére valóban hatással volt a válság.
Persze mindez csak a blue-chipekre vonatkozik. A kisebb cégeket a romló fundamentumoktól függetlenül is átértékelte a piac. A legjobb példa erre a NABI, mely ugyan okozott jó néhány csalódást, a kilátásai azonban alapvetően jók, árfolyama mégis a mélyben poshad. Ennek az az oka, hogy a külföldiek már csak az öt vezető papírt veszik részvényszámba, a mögöttük levő világ nem érdekli őket: itt a nullához közelítő likviditás nyomán ma is bármilyen ármozgás kialakulhat.
Tévedés lenne azonban azt hinni, hogy a Kostolany-módszer csak nálunk nem működik. (Illetve csak néhány papír esetében használható, azt azonban soha nem lehet előre látni, melyek lesznek ezek.) Az igazság az, hogy szerte a világon résen kell lenniük a befektetőknek - aki a híreket nem értékeli azonnal és ragaszkodik rossz befektetéséhez, netalántán oda sem figyel az egészre, mindenhol jó eséllyel veszti el pénze nagy részét. Az Enron-csőd jó példát szolgáltatott arra, hogy már a mérlegadatokban sem lehet bízni, így az óvatosság és a higgadt, gyors reakció a korábbiaknál is fontosabb, akár Amerikában, akár Európában, vagy éppen Budapesten veszünk részvényeket.
ÁCS GÁBOR
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.