BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyelőre eldőlt a dilemma

A tavalyi év nagy részében a Richter Gedeon Rt. részvényeinek árfolyama meghaladta az OTP Bank papírjainak kurzusát, s furcsamód közel fél évig szinte állandósult a két papír közti különbség. A két különböző iparágban tevékenykedő vezető cég összehasonlítását az teszi lehetővé, hogy a tapasztalat szerint az árfolyamok lényegében egymást "kergetik". Talán nem véletlenül, hiszen rendszeresen ez a két papír tűnt jó vételnek a hazai tőzsdén. Fél évvel ezelőtt ez még egyértelműbbé vált, mivel a Matáv szinte folyamatos áresése riasztólag hatott, a Molnál pedig még nagy volt a bizonytalanság a gázüzlet eladásával kapcsolatban. A Richter és az OTP viszont az áresés idején is viszonylag stabil maradt, jó hangulat esetén azonnal nagyot tudtak ugrani, ráadásul a kilátásokat figyelembe véve az elemzők nagy része mindkét papírt vételre ajánlotta.

Az egy részvényre jutó eredménnyel kapcsolatos várakozások alapján az OTP már tavaly is olcsóbbnak látszott a Richternél, azonban a két iparágban megszokott különböző P/E-k alapján nem volt egyértelmű a helyzet. A növekedési kilátások a tavalyi év közepén a Richternél látszottak kissé nagyobbnak, de az orosz piaccal kapcsolatos bizonytalanság nagyobb kockázati prémiumot is indokolttá tett az árban.

A befektetők "melyiket válaszszam?" dilemmája aztán novemberben dőlt el, akkor, amikor a Richter a várakozásoktól jóval elmaradó gyorsjelentést közölt. Az OTP nem okozott csalódást, s néhány nap alatt a piac be is árazta a változást: az október közepi 1500 forint körüli árkülönbség eltűnt, az OTP azonos árszintre került a Richterrel. A befektetők ekkor azt a tanulságot vonhatták le, hogy fél évig szinte semmilyen eredményt nem lehetett elérni a két cég árfolyamkülönbségének változására játszva, s amikor jelentős változás történt, az az eredménybeszámolók hatása volt. Vagyis: a gyorsjelentések megjelenése után a piacra lépve bárki tisztes profitot akaszthatott le az erős papír vásárlásával és a gyenge eladásával.

Túlságosan gyorsnak sem kellett ugyanakkor lenni: az év végéig az OTP árfolyama fokozatosan távolodott el a Richterétől. A januári hosszban szintén az OTP kezdett jobban, pár nap elteltével azonban néhány alap felfedezte a gyógyszergyári papírt, és 1500 forint alá csökkent a bankrészvény előnye. Amikor a BUX először érte el a 8000 pontos szintet, az év elejéhez képest mért emelkedés terén jobban állt a Richter az OTP-nél.

A régi januáreffektusokra emlékeztető "vegyünk minden blue-chipet!" időszak azonban január végével lejárt, az új lemez címe "vissza a fundamentumokhoz" volt. A Richter február elején megjelent gyorsjelentése nyomán pedig ismét egyértelművé vált, hogy még egy ideig melyik cégnek áll a zászló. Az, hogy a gyógyszergyár az idén nem vár eredménybővülést, végül csak 6-7 százalékos értékvesztést okozott, ami minden bizonnyal az általános jó hangulatnak és az igen jó utolsó negyedéves eredménynek köszönhető. (Hasonló helyzetben a fejlett piacokon szereplő gyógyszercégeknél manapság nem volt ritka 10-15 százalékos zuhanás sem.)

Az OTP viszont a kitűnő eredménye mellé nem tett megjegyzést negatív kilátásokról, noha ezen a piacok biztosan nem lepődtek volna meg nagyon. A bankrészvény ugyanis tőzsdei megjelenése óta a BÉT legjobban teljesítő blue-chipje, eredménynövekedése töretlen, amire öt évvel ezelőtt azért igen kevesen gondoltak volna. Az eredmény hisztérikus vásárlásokat indukált, a történelmi csúcs jócskán 20 ezer forint fölé került. A régi OTP-Richter dilemma eldőlt, a piac azonban gyorsan lereagálta a különböző előjelű híreket.

A következő hónapok trendjére nézve ezért ma sincs sok támpont: ma az a kérdés, hogy érdemes-e a Richterrel szemben továbbra is a már 3000 forinttal magasabb áron kapható OTP-t választani, vagy sem. A Richter a nulla növekedés bejelentése után már nehezebben tud kellemetlen meglepetést okozni, mint a bank. Ugyanakkor az OTP eddig szinte egyáltalán nem szállított a vártnál rosszabb eredményt. Pszichológiailag pedig az erős papír vétele még mindig sokkal biztonságosabb, mint a gyengéé, arról pedig megoszlanak a vélemények, hogy egy általános visszaesés melyik papírt viselné meg jobban.

A Richtertől az idénre 1200 forint körüli egy részvényre jutó eredményt várnak a elemzők, az OTP EPS-e ugyanakkor az optimisták szerint meghaladhatja az 1800 forintot is. Az idei eredménnyel számolt P/E alapján az OTP mutatója 11 felett van, a Richteré 15 körül mozog. Ez azonban túl sok támpontot nem ad a döntéshez, hiszen tavaly ilyenkor is hasonló különbség volt a P/E-k között, s a hatékonynak tűnő piac a két papír átértékelésével mostanra visszatért a korábbi árfolyam/EPS hányadoshoz. Az elemzők az utóbbi időben optimistábbak lettek az OTP-vel kapcsolatban, a Richterrel szemben kissé negatívabb a hozzáállás. Ez azonban lehet, hogy az árfolyamtól függetlenül csak a cégek növekedési kilátásából fakad.

Ács Gábor

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.