BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elmaradt profitwarning után

Alaposan meglepte a piacot a Graphisoft legutóbbi gyorsjelentése: az elmúlt időszakban a piacot folyamatos profitwarningokkal "kezelő" cég sok befektetőnek okozott bosszúságot azzal, hogy háta mögött hagyta eddig következetesen képviselt tájékoztatási politikáját, és nem hűtötte le a várakozásokat. Az utolsó három hónap 476 ezer eurós veszteségével 4,068 milliós mínuszt összehozó társaság árbevétele éves szinten 7,9 százalékkal, 29,39 millió euróra csökkent.

A Graphisoft szomorú eredménysorát a piac többi szereplőjével összehasonlítva ambivalens érzéseink lehetnek. A legnagyobb európai vetélytárs, a német Nemetschek szintén elmaradt korábbi terveitől: a tavalyi utolsó negyedév 30,8 millió eurós árbevételével kialakult 124 milliós összforgalom közel 12 százalékkal marad el az előre jelzett 140,6 milliós prognózistól. Az egyszeri tételek nélkül számított üzemi eredmény ráadásul 4 milliós veszteséget mutat. Egy 36 milliós tervezett goodwill amortizációt követően a Nemetschek 46 millió eurós nettó veszteséggel búcsúztatta az évet.

A cég számára a fő gondot a német építőipar visszaesése jelentette - az év utolsó három hónapjában 14 százalékos volt a volumencsökkenés. Ráadásul ebben a szegmensben az előrejelzések szerint továbbra sem lehet túl sok jóra számítani. (Ez természetesen tovább jegelheti a Graphisoft-reményeket is, hiszen Németország volt eddig a cég legnagyobb felvevőpiaca.)

A prognózist látva nem lehet véletlen, hogy a Nemetschek az ősszel úgy döntött: "minden pénzt" megad azért, hogy Európa legígéretesebb építőipari növekedési kilátásával rendelkező, ám méreteiben már így is a földrész második legnagyobb piacának számító Angliában is megvesse a lábát. A novemberben megalakított angliai Nemetschek-cégtől a németországi központ három éven belül több millió eurós forgalmat vár.

Persze ezen a téren a Graphisoft sem tétlenkedik: az év elején a társaság bejelentette, hogy összevonja két angliai leányvállalatát, a Cymapet és a Graphisoft UK-t. A 400 ezer angol fontért 1999 decemberében vásárolt, folyamatos veszteséget termelő Cymap főtevékenységét, az építészeti szakipari szoftver fejlesztését Budapestre helyezték át, míg a bristoli központú Graphisoft UK fő feladata a szigetországi értékesítés mindjobb felfuttatása és technikai támogatása lesz.

Bojár Gábor, a cég elnöke szerint hasonló lépésre lehet az idén számítani az amerikai piacon is, ahol a létesítménygazdálkodási szoftverfejlesztő és -értékesítő Drawbase és a Graphisoft USA összevonása várható.

A Graphisoft amerikai visszaesése egyértelműen az ottani vetélytárs Autodesk kiemelkedő teljesítményének tudható be. A cég az elmúlt évben az előzetes várakozásoknak megfelelő 254 millió dolláros forgalmat tudott realizálni úgy, hogy az év közben piacra dobott AutoCAD 2002 szoftvernek köszönhetően 58 százalékkal növekedett az építészeti szoftver üzletágának árbevétele. Intő jel lehet a Graphisoftnak az is, hogy az Autodesk forgalmában immár 34 százalékos részarányt képvisel Európa.

Az elemzők ugyanakkor üdvözlendőnek tartják, hogy a korábbi "egytermékes" cégből egyre inkább több lábon álló vállalattá lesz a Graphisoft. Az árbevételből tavaly még mindig 74 százalékos részt képviselő ArchiCAD számára az építőipari dekonjunktúra nem sok jót ígér, egyre többet hozhat viszont az épületüzemeltetési üzletág.

A piac mindezek után kicsit szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy a vállalat tudja-e hozni szerény forgalombővülés mellett tervezett nullszaldós üzleti tervét. Abban viszont mindenki reménykedik, hogy a cég visszatér az eddig megszokott tájékoztatási politikához, amely - ha megszüntetni nem is tudta - legalább könnyebben emészthetővé tette a kellemetlen híreket. (NLN)

Munkatársunktól

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.