A tőzsdeindexek idei teljesítménye alapján a régebben szokásostól eltérően nem három (fejlett, konvergáló irányú, illetve egyértelműen fejlődő), hanem két kategóriába lehet sorolni a piacokat. Ennek oka azonban - a táblázatunkban is látható nyereségek ellenére - elsősorban nem a felzárkózási folyamat felgyorsulásában, hanem sokkal inkább a fejlett piacokon tapasztalható általános elkedvetlenedésben kereshető.
Az általunk vizsgált négy index (a Dow Jones, a Nasdaq, a DAX és az FTSE) vonatkozásában is két csoport különíthető el. Az amerikai, igen nagy számban technológiai papírokat tartalmazó Nasdaq és a DAX alakulása az idén szinte egyértelműen hanyatló tendenciát mutat. A január közepétől nagyjából február elejéig tartó korrekciós kísérlet is igencsak gyengére sikerült. Az utóbbi héten feltámadó időszakos optimizmus pedig csak arra volt jó, hogy a kiábrándultság ezt követően még nagyobb legyen.
Az idei mélypontok egyébként az egész fejlett kategóriában szinte kivétel nélkül épp ezen a héten következtek be. Csakúgy, mint ahogy a 2002. évi maximumok is. Utóbbiaknál ráadásul egyetlen index sem lóg ki a sorból. A legmagasabb értéket mindegyiknél január 4-én mérték.
A Dow és a FTSE annyiban különbözik a másik két mutatótól, hogy a nem egészen két hónap alatt az év eleji szintnél ugyan sokkal alacsonyabban, de többször is észlelhető volt bizonyos kitörési kísérlet. Ettől pedig a csökkenő trend legalábbis árnyaltabbá vált.
A jelenség mögött kétségkívül az új és a hagyományos gazdaság megítélésének változása húzódik meg. Régi tanulság, hogy a befektetők minél bizonytalanabbnak érzik a pillanatnyi helyzetet, illetve a jövőbeni kilátásokat, annál inkább az úgynevezett menekülőpapírok felé fordulnak. Utóbbiak pedig sokkal nagyobb számban találhatóak a Dow-ban, de az angol index kosarában is.
Minket persze sokkal jobban izgathat, hogy a kelet-európai tőzsdék kifejezetten jónak minősíthető idei teljesítménye vajon tartós lesz-e. Az sem mellékes, hogy amennyiben a fejlett piacokon folytatódik a kedvetlenség, akkor az átterjed-e a ma még nyertesnek tekinthető régióra.
Az összehasonlításhoz használt nem fejlődő indexek azonban - szintén nem a régebben megszokott módon - sokkal kevésbé mutatnak homogén egységet. (Megjegyezzük: az eddig eltelt igencsak rövid idő alaposabb elemzésre semmiképpen sem alkalmas.) A mutatók csupán abban tekinthetők nagyjából azonosnak, hogy a mélypontok rendre az év elejére estek. Kivétel azonban ezen a téren is akad, a törökországi index ugyanis - csakúgy, mint a fejlett országokbeli mutatók - január első hetében érte el csúcspontját. A hasonlóság a mélypont időpontjánál is fennáll. Az ilyen típusú áttekintések korlátjait jól mutatja: az előbbiek ellenére aligha mondhatjuk, hogy a török piacot már a fejlett régióhoz lehet sorolni. Annyit tekinthetünk ténynek, hogy oda nem érkezett friss pénz. Az indexek alakulása és a forgalmi adatok is azt mutatják, hogy a befektetők (újra) leginkább a magyar piacot fedezhették fel.
Elég jelentősen jutott pénz a cseheknek, de a lengyeleknek is. Az ottani gazdasági gondok miatt azonban a friss tőke egy része valószínűleg már el is távozott. A folyamatokat nézve ugyanis nem tévedhetünk nagyot, ha azt feltételezzük: a ma még kimutatható jó indexteljesítmények oka, hogy a január második felében a térségbe zúduló pénz - legalábbis egyelőre - maradt. Azok a befektetők tehát, akik arra "tettek", hogy a gazdasági növekedési kilátások ebben a régióban sokkal jobbak, mint a fejlettebb országokban, még kivárnak. A számokból nyilvánvalónak tűnik, hogy újabb összegek viszont nem érkeztek.
Kérdés tehát, hogy a jövőben az ideérkező merész befektetőknek akadnak-e követőik, vagy inkább ők is csalódottan távoznak. Az elmúlt évek tapasztalatai ugyanis arra utalnak, hogy ennek a rétegnek nem a türelem a legkiemelkedőbb erénye. Abban az esetben pedig, ha valamiért az itteni befektetők is úgy érzik, hogy rosszak, vagy csak az előzőekhez képest kifejezetten romlottak a kilátások, akkor a ma még kedvező kép igen sötétre válthat. Az alacsonyabb likviditás miatt ugyanis minden érintett piacon (megkockáztatjuk, különösen a magyarországin) már viszonylag csekélyebb tőkemozgás is igen jelentős árfolyam-elmozdulást eredményezhet.
B. Varga Judit
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.