Az előző évi forgalom alapján a brókercégek között a legnagyobbnak az Erste, a CA IB és az Aegon Magyarország Értékpapír Rt. számíthat. A toplistán mellettük a Takarék és a Concorde hagyományosan, a Raiffeisen Értékpapír és Befektetési Rt. friss fejleményként szerepel. Ebből a szempontból szakértők szerint érdekes évnek ígérkezhet az idei. Az integrációk és a piac-újraosztási erőfeszítések alaposan átrendezhetik az élbolyt. A gyorsjelentések alapján azonban egyre nehezebb megfelelő áttekintést nyerni a szektor egészéről, hiszen az adataikat közzétevők közül hiányoznak a tőzsdei bankok befektetési vállalkozásai és olyan nagyobbnak számító társaság is, mint a K&H Equities. A brókercégét szintén beolvasztó Magyar Külkereskedelmi Bank régebben sem tette közzé a befektetési vállalkozási számait, a Takarékbróker (szintén a bankba olvadás miatt) azonban a jövőben kerülhet le a listáról.
Az OTP Bank brókercége - derült ki a pénzintézet gyorsjelentéséből - az előző évet az integrációs folyamat negatív hatásai ellenére a tervezett 278 millió forintos veszteséggel szemben némi (egymillió forintos) pozitívummal zárta. Az OTP Értékpapír Rt. emellett csupán azt tette közzé leánycégével kapcsolatban, hogy annak "kiemelkedő teljesítményében" szerepet játszott a származékos kereskedés és a takarékos költséggazdálkodás is.
Az Inter-Európa Bank beolvasztott társaságánál, az IE-New York Brokernél a befektetési szolgáltatások nettó jutalékbevétele 2001-ben az előző évi 557 millió forinttal szemben 283 millióra csökkent. A felére való visszaesést a bank gyorsjelentése a csökkenő tőzsdei forgalomnak tudja be. A nettó jutalékbevételeknél kedvezőbb lett a helyzet, amit a piacrészesedés emelkedésének tudnak be. Mi is jónak tekinthetjük viszont, hogy a kereskedési tevékenység nettó eredménye gyakorlatilag az előző évi szinten maradt, azaz 615 millió forintot tett ki.
A beolvasztástól az OTP és az IEB is (más integrációt fontolgató vagy azt már végrehajtott pénzintézetekhez hasonlóan) a későbbiekben vár igazán kedvező eredményeket, a hatékonyság növekedése és a költségek racionalizálása révén. Költséglefaragás terén egyébként meglehetősen serény volt néhány olyan brókercég is, amely nemrégiben közzétette 2001. évi előzetes adatait.
Ezzel együtt egyértelműen látszik azonban, hogy ha a tőzsde a forgalom szempontjából az előző év utolsó negyedében nem talált volna valamelyest magára, akkor az eredmények jelentősen alulmúlnák a most közzétetteket. A számaikat most közlő brókercégeknél a befektetési szolgáltatás eredménye összesen 4,3 milliárd forinttal nőtt az utolsó negyedévben. Az alaptevékenység éves nyereségének tehát majdnem egyharmada ekkor képződött. A Swap (amely árutőzsdei tevékenysége miatt különbözik a többi társaságtól) kivételével minden cégnek jelentős, kedvező irányú módosulást hozott az utolsó negyed.
Az adózott eredménynél sem volt ez másként. Ugyanennek a tételnek éves változása azonban - mint az táblázatunkban is látható - már igen komoly eltérést mutat. Érzékelhető, hogy akadnak társaságok, amelyek a piaci térnyerés érdekében mondanak le nyereségük egy részéről, míg másokat erre inkább külső tényezők (például a forgalmi struktúra változása) kényszeríthetik.
Az éves adatokat tekintve egyébként az adózott profit viszszaesése ennél a 18 társaságnál összesen meghaladta a 22 százalékot. Az évet pedig veszteséggel négyen zárták (az utolsó negyedév náluk is kivétel nélkül pozitív szaldót hozott). (BVJ)
Munkatársunktól
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.