Az amerikai gazdaság talpra állása és az alapvető optimizmus, ami az amerikaiakat jellemzi, egyelőre nem érezteti hatását a hazai gépiparban. Az iparág tőzsdei szereplői mind jelentős mértékű amerikai exportot bonyolítanak le, így a növekedés megindulása várhatóan előbb-utóbb teljesítményükre is jótékony hatással lesz.
A három közül leginkább a Rábát érintette tavaly az amerikai piac visszaesése. A győri társaság az utolsó negyedévben már csak 8,5 millió dollár értékben exportált az Egyesült Államokba. Mint azt már a februárban megjelent tavalyi utolsó negyedéves jelentés értékelésekor elmondták, a Rába az idén - az első fél évre mindenképpen - az amerikai piac stagnálására számít.
A makroszinten jelentkező pozitívumok a Rába szempontjából releváns piacon még nem érezhetőek. A 8-as kategóriájú teherautók eladása január és február során is stagnált, ami azonban azt is jelenti, hogy megállt a piac szűkülése. Igaz, az év elejére felére csökkentek a 8-as osztályú teherautó-készletek az Atlanti-óceán másik oldalán. A teherautó-eladásokból tehát még nem mutatható ki egyértelműen a növekedési trend, és ha az eladások nőnek is, némi időnek el kell telnie, amíg ez a beszállítóknál is érezteti hatását. Az amerikai GDP és a teherautó-eladások alakulásai között nyilvánvaló korreláció fedezhető fel. A gazdasági növekedés megindulása így várhatóan a szállítási igényeket is magával húzza. Arról azonban nem szabad elfeledkezni, hogy az amerikai növekedés sem kezelhető még kész tényként.
A NABI, mint ismeretes, bizonyos szempontból szerencsés helyzetben van. A társaság árbevételének 80 százaléka az amerikai szövetségi támogatásokból származik, amelyek nem mozognak együtt a gazdaság ciklusaival. Így a piac szűkülésekor nem éri a társaságot negatív hatás, viszont fordított esetben sem profitál a fellendülésből.
A Mezőgépnek azonban rendkívül fontos lenne az amerikai piac talpra állása. A társaság árbevételének nagyobb részét adó autóipari divízió igencsak megérezte az amerikai export csökkenését. A 2000-es 1,9 milliárd forint után 2001-ben már csak 1,52 milliárdnyi exportbevételre tett szert a vállalat Amerikából. Az USA ugyan még mindig csak a második legnagyobb exportpiaca a Mezőgépnek, a gazdasági fellendülés azonban összefügg a nyugat-európai megrendelésekkel is. Emellett fontos még, hogy az indulófélben lévő Skyjack projektnek nagy lökést adhat a gazdaság növekedése, amelynek sikere létfontosságú a Mezőgép számára. (LÁ)
Munkatársunktól
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.