Az elmúlt évben tavasztól csak az orosz tőzsdeválság utáni szinthez hasonlíthatóan nőtt a lakosság banki megtakarításainak összege. Ezért kissé meghökkentőnek tűnhet a legutóbbi - reálértékű csökkenést tartalmazó - adat. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) megtakarításokról közzétett előzetes számai szerint - amennyiben az inflációs kompenzációt is figyelembe vesszük - a pénzintézetektől több pénzt vittek el a háztartások, mint amennyit oda elhelyeztek. Arról azonban még igen korai lenne állást foglalni, hogy a legutóbbi érték trendfordulóra utal, vagy esetleg csupán szezonális hatások eredőjeként alakult ki.
A legalábbis időszakos trendváltozást támaszthatja alá, ha az idősoros adatokat abból a szempontból vizsgáljuk meg, hogy a bankok milyen arányban részesültek a megtakarításra szánt összegekből. Grafikonunkon jól látható, hogy pénzintézeteknél elhelyezett összegek nagysága nem minden esetben ad pontos felvilágosítást arról, hogy a háztartások abban a hónapban épp mennyire részesítik előnyben ezt a megtakarítási formát. A legutóbbi adat pedig ilyen szempontból leginkább a 2000. év elejét idézheti fel. Akkor a bankokba helyezett összegek nagyságánál nagyobb mértékben apadt az összes megtakarításon (ezt a tartozások nélkül számítottuk, hiszen - eddig - nem ugyanaz a kör jelentkezett befektetőként, amely a hiteleket felvette) belüli részarány. Az április és a május pedig már effektív csökkenést hozott. Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy a mostanihoz hasonló jelenség már előfordult. Erre azonban az általunk vizsgált időszakban csak 1998 márciusában került sor. 1999 októberében ugyanis a bankok havi megtakarításokon belüli részesedése nem esett 10 százalék alá, és a tavaly februárban bekövetkezett csökkenésnél is e fölött maradt az arány.
A befektetési típusok között egyébként rendre lejátszódik bizonyos fokú átrendeződés. A lakosság például 1998 ősze óta "bünteti" a részvényeket. Az eladások révén innen felszabaduló pénzt viszont általában nem elköltötték, hanem máshová csoportosították át. Ez a folyamat elvben nem független attól, hogy egy-egy befektetési típus milyen hozamot biztosított. A háztartások részvényállományának (végrehajtott tranzakciók szerinti) alakulása azonban az átértékelődési veszteségekkel vagy nyereségekkel semmilyen kapcsolatot sem mutat. A korrelációs hányados még különböző statisztikai szűrők vagy módosító tényezők (például annak feltételezése, hogy az egyik hónapban bekövetkező változás a megtakarítási szokásokat csúsztatottan, csak a következő hónapban befolyásolja) alkalmazásával sem éri el még az 50 százalékot sem.
Persze ha statisztikai módszerekkel nem is, ép ésszel azért nem nehéz a hazai tőkepiac helyzete és a részvény vételek-eladások közötti kapcsolatot megtalálni. Az általános kiábrándultsághoz vezető útról (ami csak a hazai papírokra vonatkozik, hiszen a magyarok által vásárolt külföldi részvények forgalma szépen gyarapodik) viszont már meglehetősen sok publikáció látott napvilágot. Ráadásul éppen e csalódottság miatt a részvények csak mérsékelten "szólnak bele" a megtakarítók pénzéért folytatott versenybe.
A bankok legnagyobb riválisai ezen a téren egyértelműen a befektetési alapok. Az utóbbi időben ez a harc egyre erőteljesebb. Nyilvánvalóan annak is köszönhetően, hogy a befektetési alapok között a tőkepiaci instrumentumok háttérbe szorultak, helyet adva olyan megoldásoknak, amelyek méltán hasonlíthatók a látra szóló bankbetétekre. Annál azonban - sőt még a lekötések nagyobb részénél is - határozottan többet fialnak.
A havi megtakarításokból való részesedésekkel kapcsolatban érdemes néhány statisztikai jellemzőt megemlíteni - már amennyire ilyen időtávnál és hazai, a pénzügyi kultúra terén még meglehetősen elmaradott viszonyaink között az egész témát egyáltalán meg lehet így közelíteni. Négy év alatt a megtakarításoknak átlagosan majdnem 38 százaléka landolt a bankoknál, a befektetési alapoknál ez az érték alig lett magasabb 10 százaléknál. 2000 elején a befektetési alapok az újonnan elhelyezett megtakarítások mintegy felét vitték el. Az idén pedig eddig ennél is jobb az arány.
Érdemes megemlíteni még a devizabetéteket. Annak ellenére, hogy minden (észbeli és statisztikai) jel szerint a devizabetétek semmiképpen sem tekinthetők befektetési formának. Az euróátállás miatt viszont az év vége környékén több furcsaság is akadt. Februárban a jegybank jelentése szerint a devizaállomány csökkenését a külföldi készpénzállomány növekedése kísérte. Míg ugyanis tavaly a készpénzben levő EMU-tagvaluták jelentős részét devizaszámlára helyezték a háztartások, az idén ellentétes irányú mozgás indult meg.
A bankjegyváltás egyébként a betéteknél is éreztette hatását, hiszen az MNB becslése szerint 70 milliárd forintnyi, fiókokban levő pénz volt a lakosságnál, amelynek jó része a pénzintézetekhez vándorolt. Decemberben ezért lehetett olyan kiugróan magas a devizabetét-állomány gyarapodása. Amint az eddig kamatozás nélkül hevertetett pénzek megtalálják a helyüket, lecsitulnak a hullámok. Változatlan nemzetgazdasági helyzet esetén így minden bizonynyal folytatódhat a devizabetétek lassú apadása.
B. Varga Judit
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.