BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elszámolóciklust harmonizál a Keler

Ha minden a tavaly év végi állapotok szerint marad, a Budapesti Értéktőzsdén megkötött részvényügyleteket jövő hétfőtől már T+3 napos ciklusban számolta volna el a Keler Rt. A már eddig is többszöri halasztást szenvedett, korszakalkotónak számító lépést azonban további két hónappal ismét hátrébb tolták az illetékesek, így az új elszámolási rendszer bevezetésére csak május 13-án kerül sor.

Az elszámolási ciklusok hosszának T+3 formájában megvalósuló harmonizációjának fontosságáról a közép- és kelet-európai elszámolóházak februári konferenciáján Gabriella Russo, az Európai Központi Bank értékpapír-elszámolási irányelveket kidolgozó divíziójának vezetője is kiemelten beszélt. Így érthető, hogy a magyar elszámolóház kitüntetett figyelemmel készült fel az új rendszer bevezetésére, gondoskodott biztonságáról.

Az újabb halasztásra is ezért került sor. A brókercégeknek több mint egy évük volt arra, hogy saját belső elszámolási szabályaikat az új elvárások fényében módosítsák. A piaci szereplőknek a rövidebb elszámolási ciklustól való félelmeit döntően az okozta, hogy a magyar értékpapírpiacon eddig teljességgel ismeretlen volt a nem teljesítés fogalma, noha a nyugat-európai, de főleg az amerikai tőzsdéken mindennaposnak számítanak a meghiúsult ügyletek. Az elszámolási ciklus rövidülése ugyanakkor jóval komolyabb veszélyként hordozza magában, hogy az ügyféllel történő elszámolás pillanatában még nem áll rendelkezésre a szükséges pénz/ papír fedezet.

A Keler épp ezért olyan többletszolgáltatásokkal kívánta körülbástyázni az új elszámolási rendszert, amelyhez a szükséges feltételeket csak a januárban életbe lépett új tőkepiaci törvény teremtette meg. A részvénykölcsönzésnek a törvényben megjelenő konkrét szabályozása életre keltheti az elszámolóházban már a Keler 2000 informatikai projekt elkészülte óta működőképes, ám eddig még nem használt részvénykölcsönzési rendszert. Az új helyzetben a Keler magára vállalja a közvetítést: ő maga kér és ad kölcsönbe részvényeket, garanciát vállalva így a teljesítésekre.

Ennél is döntőbb változtatást jelent az, hogy a májusi időpontra a Keler képessé válik arra, hogy valamennyi azonnali piaci nettó elven elszámolt ügylet teljesülését központi garantőrként (CCP) segítse. A CCP esetében a Keler arra vállal egyértelmű garanciát, hogy a meghiúsult ügyletben kárt szenvedett vétlen fél számára pénzbeli kompenzációt nyújt. A fizikai szállítást ugyanakkor nem garantálhatja ez a módszer sem, igaz, a fent már említett részvénykölcsönzés és egyéb segédmechanizmusok használata lehetőséget teremt arra is, hogy a vétlen félnek leszállítsák a szükséges értékpapírokat.

A CCP bevezetése egyfelől könnyíti az értékpapír-elszámolást. Az új rendszerben mód nyílik arra, hogy a problémás ügyleteket kiemeljék az elszámolási folyamatból, hiszen a Keler a CCP révén automatikusan teljesít a szállítani képtelen brókercég helyett. Ugyanakkor az elszámolóház a felvállalt feladat nagyobb kockázatát az eddiginél komolyabb klíringtagi biztosítékstruktúra kidolgozásával igyekszik ellensúlyozni. (NLN)

Munkatársunktól

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.