BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felülsúlyozott magyar részvények

Magyar részvényekben átlagosan 30 százalékkal több pénzt tartottak a globális feltörekvő piaci befektetési alapok január végén, mint az MSCI index alapján indokolt lett volna. Egyre többen vélik úgy, hogy az ilyen jellegű historikus adatok segíthetnek a jövőbeli hozamok növelésében.

Jelentős segítséget adhatnak a befektetőknek a historikus portfólióadatok annak megítéléséhez, hogy a következő időszakban mely piacoktól várható átlag fölötti teljesítmény. A szaknyelvben fund flows data elnevezéssel is szereplő adatsorokat lényegében már az összes nagy befektetési bank felhasználja az ügyfeleknek ajánlott stratégia kidolgozásához, s nemcsak a részvénypiacon, hanem a kötvény- és a devizapiacon is.

Ezeknek a kimutatásoknak az egyik típusát jelentik az úgynevezett eszközallokációs adatsorok, melyek a nyilvánosan működő befektetési alapok portfólióinak lebontását tartalmazzák. A portfóliók összetételét általában két dimenzióban - földrajzi és szektorális - vizsgálják, a viszonyítási alapot pedig egy-egy jelentősebb piaci index kosara jelentheti.

A részvénypiacon az intézményi befektetők által az egyik leginkább használt indexcsalád a Morgan Stanley Capital International (MSCI). A feltörekvő piacokon - köztük Magyarországon - befektető intézmények ezen belül többnyire az MSCI Emerging Markets Free (EMF) indexet tekintik viszonyítási alapnak (benchmark), így az egyes piaci szegmensek kedvező megítélését (felülsúlyozását), illetve kedvezőtlen megítélését (alulsúlyozását) is leginkább ezen index kosarával összevetve lehet értelmezni.

Az MSCI EMF kosarában földrajzi szempontból Dél-Korea szerepel a legnagyobb, 18,9 százalékos súllyal. A legfrissebb - január végi - adatok szerint azonban az EmergingPortfolio.com összesítésében szereplő 88 globális feltörekvő piaci részvényalap portfóliójának átlagosan csak 17 százalékát tartotta dél-koreai részvényekben, vagyis a piac enyhén alul volt súlyozva.

Ezzel szemben például a magyar részvényeket felülsúlyozták az alapkezelők, hiszen Magyarország egyszázalékos súllyal szerepel az index kosarában, miközben a 88 befektetési alap - melyeknek összes vagyona egyébként mintegy 35 milliárd dollár volt január végén - átlagosan 1,3 százalékos arányban tartott budapesti tőzsdén jegyzett részvényeket. Hasonló mértékben felül volt súlyozva Orosz- és Lengyelország is, Csehországba viszont kevesebb pénzt vittek az alapok, mint az az index alapján indokolt lett volna.

A leginkább alulsúlyozott országok közé tartozott - nem meglepő módon - Izrael, Argentína és Pakisztán, a legkedveltebbnek pedig Törökország, Indonézia és a Fülöp-szigetek számított. A piacok "semleges" állapota egyébként az enyhe alulsúlyozás lenne, mivel az index kosarában a készpénz nem szerepel, márpedig az alapok vagyonuk egy részét - január végén átlagosan 2,9 százalékot - készpénzben tartják.

Az index iparági bontásában a magyar részvénypiac szóba sem kerülhet befektetési célpontként a két legnagyobb súlylyal szereplő szektornál. Budapesten ugyanis sem a 17 százalékot képviselő technológiai hardver- és alkatrészgyártó szektor, sem a 15 százalékos súlyú alapanyag-termelő szektor képviselői nem találhatók meg. Utóbbi egyébként elég jelentősen alul volt súlyozva az alapok portfóliójában, az első viszont 20 százalék fölötti aránnyal szerepelt január végén.

A feltörekvő piaci távközlési részvényekbe - mely a harmadik legnagyobb részesedésű szektor - 20 százalékkal fektettek több pénzt az alapok az index alapján indokoltnál. A legnagyobb mértékben egyébként a média-, az ingatlanrészvények és a háztartásicikk-gyártók papírjai voltak felülsúlyozva, a közművek, a biztosítók és a közlekedési/fuvarozási cégek részvényeitől viszont óvakodtak az alapkezelők.

A portfólióstatisztikák lényeges szerepét támasztja alá a Salomon Smith Barney nemrég megjelent elemzése, mely azt mutatja, hogy a historikus adatok felhasználása segíthet a piaci átlagot meghaladó hozam elérésében. Az eszközallokáció ugyanis tükrözi a piaci hangulatot, s pontosabbá teheti a feltörekvő piaci részvényhozamok előzetes becslését.

A befektetési bank elemzői összeállítottak egy olyan hipotetikus portfóliót, melynek aktuális súlyait a globális feltörekvő piaci alapok legutolsó allokációs adatai alapján állapították meg. A portfólió 1995 óta éves átlagban 2,3 százalékponttal magasabb hozamot termelt, mint az MSCI EMF index, tavaly év végéig pedig összességében 26,5 százalékos prémiumot nyújtott az index teljesítménye fölött. Az elemzők emlékeztetnek arra, hogy 2001 közepén Dél-Korea és Magyarország volt a leginkább felülsúlyozva az alapkezelőknél, s azóta február végéig a két piac 50,7, illetve 22,7 százalékot emelkedett, felülmúlva a feltörekvő piaci átlagot. (OP)

Munkatársunktól

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.