A BUX és az ötven legfontosabb európai blue-chip részvényt tartalmazó Dow Jones Stoxx 50 napi korrelációját vizsgálva több érdekes következtetésre is juthatunk. A legegyértelműbb ezek között, hogy a hazai piac napi szinten jóval kisebb mértékben korrelál az európai átlaggal, mint ahogy azt sokan gondolják: az eddigi 44 kereskedési napból 29-szer mozgott egy irányba a két index, míg 15-ször teljesen ellentétes ármozgás alakult ki. Ez azt jelenti, 33 százalék esélye van annak, hogy a hazai piac teljesen más irányba mozdul el, mint ahogyan az a kinti trend alapján "normális" lenne.
Az adatokat vizsgálva megállapítható, hogy a BUX január elejétől lényegében három hétig rendkívüli mértékben felülteljesítette a Stoxx 50-et. Emlékezetes, ekkor érkeztek a friss pénzek régiónk piacaira, s az indexek az egész térségben jelentős mértékben nőttek, függetlenül a fejlett piacok csökkenő trendjétől. Emiatt az idei évet a BUX és az európai blue-chipek közti korrelációt tekintve is két külön időszakra lehet osztani: a felülteljesítés időszaka lényegében január 21-én lezárult, azóta a piaci átlagnak megfelelő teljesítményt produkál a BUX.
Tavaly december végén a BUX értéke 96 százalékkal volt magasabb a Stoxx 50-énél, s ez az érték három hét alatt 125 százalékra nőtt. Ezt követően a hazai index értéke heteken át 120-130 százalék körüli mértékben haladta meg a Stoxx 50-ét, tegnapelőtt az OTP megtáltosodása nyomán ismét beállt a 125 százalékkal magasabb érték. E szerint a BUX a január eleji nagy vágta után konszolidálódott, s néhány hetes távon követi az európai trendet.
Napi szinten azonban mindez nem nagyon működik. Ha a január 21-e óta eltelt időszakot vizsgáljuk, a BUX napi szinten 18-szor mozgott egy irányba az európai trenddel, 11-szer azonban azzal ellentétesen változott. Az arány már Európa felé billen: ellentétes változások során hatszor emelkedett a Stoxx és ötször a BUX. Az év elejével ellentétben ebben az időszakban már nem voltak jellemzőek a jelentős mértékű különbségek: az indexteljesítmények különbsége az esetek több mint felében egy százalék alatt maradt. Európa a legnagyobb mértékben január 28-án teljesítette felül a BUX-ot: a Stoxx ekkor közel egy százalékot emelkedett, a BUX pedig gyengült kettőt. A visszavágás - felerészt az OTP jóvoltából - éppen tegnapelőtt jött el: a BUX emelkedett két százalékot Európa félszázalékos gyengülésével szemben.
A fentieket persze könnyen nevezhetjük játéknak a számokkal, alapvető dolgokat azonban jól megvilágít. Ezek közül a legfontosabb az, hogy jelenleg a hazai piacon a hangulat továbbra is optimista. Két-három napig nyugodtan eshettek az árak az elmúlt időszakban, ezt követően azonban eddig mindig beléptek a vevők a piacra, és hirtelen viszszaemelték az árfolyamokat. A január első felében elért előny és az azt követő piaci szintű teljesítmény éppen elég volt arra, hogy tegnap újból éves csúcsra jusson a BUX.
A sok ellentétes ármozgás persze magyarázatot ad arra is, hogy miért tűntek el a rövid távú játékosok, illetve a daytraderek a piacról. A BUX mozgása ugyanis egy-két napos távlatban teljesen kiszámíthatatlan, a régi spekulánstaktikák megjátszásával az utóbbi időszakban többnyire csak bukni lehetett. Korábban például jelentősebb külföldi vételekre vagy eladásokra "ragadva" néhány százalékos profitot lehetett fogni, de manapság a legváratlanabb fordulatok következnek be az árakban - függetlenül hírtől és külpiaci trendektől. Még a technikai elemzések sem nagyon működnek a hazai papírokra vonatkozóan az utóbbi időkben.
Mindezek alól persze fényes kivételt jelent az OTP. E papírnál a legegyszerűbb chartalakzatok kialakulásánál, illetve legkönynyebben érthető, erősséget mutató jeleknél vásárolva hatalmas nyereséget lehetett elérni. Ugyanakkor éppen az OTP jelenléte az, aminek kiszűrésével merőben más végeredményt kapnánk a korrelációk számításánál is. A bankrészvény nélkül ugyanis a BUX már éves szinten is csak csekély mértékben teljesítené felül az európai átlagot, ha pedig a január 21. óta eltelt időszakot nézzük, egyértelműen alulteljesítene a magyar piac. Természetesen egy "ötrészvényes" indexből a legsúlyosabb tag kihagyása hatalmas változást okozhat, de arra is figyelmeztet, hogy a hazai piac teljesítményének megítélésénél a BUX követésénél hitelesebb képet ad az öt vezető papír teljesítményének különálló értékelése. (ÁG)
Munkatársunktól
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.