BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"Optimisták klubja" a Phylaxiánál

A hazai spekulánsok kedvenc internetes fóruma a Phylaxiáról szól. Az elvakultan optimista kisbefektetők százszámra gyártják a jó híreket, s hosszú hónapok óta láthatólag senkit sem zavar, hogy a topiclakók szép reményei nem látszanak igazolódni. Valószínűleg az sem veszi majd el az optimista phylaxiások kedvét, hogy a cég vezérigazgatója az éves közgyűlésig nem lát esélyt előrelépésre a CrossVet-ügyben.

A magyar tőzsdével foglalkozó internetes oldalak egyik legérdekesebbike a tőzsdefórum.hu Phylaxia-klubja. A portál összes fóruma közül a legjobban pörgő oldalt ugyanakkor akár "optimisták klubjának" is nevezhetnénk: a site-on jószerivel csak évek óta a papírban csücsülők, illetve a nagy szakításban reménykedő spekulánsok tüzelik egymást. Optimizmusuk határtalan, s ez - az utóbbi hetekben egyre gyakrabban - oda vezet, hogy a szkeptikusabb véleményeket megfogalmazókat "kicikizik".

Elszántságukat mi sem jellemzi jobban, mint hogy az elmúlt hetek várakozásait romba döntő közgyűlési meghívó megjelenése után is tovább tartott a tűz: noha a tervezett napirend szerint igen unalmas közgyűlésen vehetünk részt április 26-án, a site látogatói értetlenkedtek, hogy miért tűntek el a papír vevői a névérték táján a könyvből.

Érdekesség, hogy a fórumnak vannak jól értesült "moderátorai" is, akik időről időre - forrásmegjelölés nélkül - egy-egy kedvező hírrel adnak újabb lendületet az álmoknak. Kedden az egyik fő hozzászóló arról tudósított, hogy egy meg nem nevezett ügyvédi irodában készül a Phylaxia és a CrossVet cég közötti szerződés. Lapunk kérdésére a Phylaxia vezérigazgatója csak arról tudott beszámolni, hogy tudomása szerint valóban egy neves ügyvédi iroda dolgozik az írek magyarországi programján.

A szigorúan a kötelező elemekről beszámoló közgyűlési meghívó alapján nehéz hinni abban, hogy a részvényesi találkozóig valamiféle előrelépés lenne a 2000. év vége óta zajló CrossVet-tárgyalásokon, s erre a lapunknak nyilatkozó Tóth Péter sem lát ma már esélyt.

Indoklása szerint az elmúlt napokban több olyan érdeklődő - kockázati tőkealap - jelent meg a színen, amelyek terveit meg kell ismerniük, s azokról egyeztetniük kell az ír szakmai partnerekkel is. A pesszimistábbak ugyanakkor emlékeznek arra, hogy Tóth Péter legutóbb 2001 decemberében jelentette be, hogy 6-8 hét alatt sor kerülhet az ír családi irányítás alatt lévő cég 500 millió forintos tőkeemelésére. Később maga a vezérigazgató módosított: ha lesz is megállapodás, az írek aligha mennek 250 millió forint fölé, mivel a társaság alapszabályának értelmében a cég alapítóin kívül senki nem emelheti 25 százalék fölé tulajdoni hányadát anélkül, hogy a megelőző 90 nap tőzsdei átlagárának 250 százalékán ne tenne felvásárlási ajánlatot. Márpedig - kérdezte Tóth - miért dobnának ki az írek pénzt olyan részvényesek kifizetésére, akik vélhetően csak spekulációs céllal ülnek a papírokban, ha ezt a pénzt fejlesztésekre is fordíthatják? Ismert, hogy a Bábolna 2000. márciusi kiszállása óta ismeretlen a társaság által a tőzsdén értékesített 38 százalékos csomag tulajdonosi köre.

Ugyancsak fontos lehet, hogy az írekkel a vezérigazgató elmondása szerint piacfelosztó tárgyalások zajlanak. A CrossVet ragaszkodik ahhoz, hogy Nyugat-Európában és Oroszországban az általa kiválasztott Phylaxia-termékeket a saját, bejáratott Bimeda márkanevén forgalmazza, cserébe hozzájárulna, hogy Magyarországon, a környező országokban és Kazahsztánban a Phylaxia saját nevén forgalmazzon néhány CrossVet-terméket. A vita azért tűnik akadémikusnak, mert a magyar vetrinergyártó 2001 második felében mindössze 6,7 millió forint értékben tudott kiszállítani terméket az országból. Ezt az exportforgalmat még a piac által jószerivel már eltemetett Humet is túlszárnyalta...

Külön érdekességet jelent az algériai piac: tavaly szeptemberben Tóth Péter még rendkívül kecsegető üzleti lehetőségként beszélt az ottani Sovetal céggel kialakítandó kapcsolatról; rövid távon 3-4 százalékos piaci részesedés elérését tartotta lehetségesnek. Lapunknak február végén már arról beszélt, hogy felül kell vizsgálni ottani terveiket: messzi van Algéria a Phylaxiának, ráadásul a CrossVetnek már vannak ott érdekeltségei. A távolságtól való félelem ugyanakkor legalábbis kérdésessé teszi, hogy - az egyébként szándéknyilatkozattal megerősített - kazahsztáni gyár beindításából lesz-e valami. Hónapok óta nincs hír arról sem, hogy előrehaladtak-e a társaság az Európai Unió piacairól - a Phylaxia szerint a versenytársak nyomására - kitiltott korábbi fő termékének, a Zn-bacitracinnak kínai értékesítéséről szóló tárgyalások.

A fórum ugyanakkor vakon optimista: a gazdálkodási adatok megjelenésekor többen kétségbe vonták, hogy valóban tényleges exportadatokat közölt-e a cég. Mint ahogy az egymást kiváló eredményadatokkal szédítők számára fájdalmas - épp ezért általuk nemes egyszerűséggel hazugságnak titulált - bejelentésnek számított Hárshegyi Frigyes korábbi vezérigazgató-helyettesnek a cég 2001. évi tényadatnak számító 196 milliós veszteségét így utólag csak igen finoman jelző 100-200 milliós veszteségre vonatkozó januári becslése is.

A fentiek ellenére elvitathatatlan, hogy a Phylaxia az elmúlt két évben egy kilátástalannak látszó reorganizációt vezényelt le: 1,35 milliárdos hitelállományát sikerült előbb minimálisra csökkenteni, majd egy az MFB-től felvett, 355 millió forintos kölcsönnel sikerült középtávúvá tennie még meglévő tartozását. A reorganizáció ára az, hogy a társaság jelenleg már alig rendelkezik saját ingatlannal, s ami még nagyobb gondot jelent: a fejlesztésekhez jelentős külső forrásbevonásra van szüksége. Miután a szakmai partnernek kiszemelt CrossVet a jelek szerint csak termékszintben gondolkodik, érthetőnek tűnik, hogy a Phylaxia-vezetés minden lehetséges, tőkét ígérő partner megjelenésekor újra és újra nekikezd a befektetők becsalogatásához.

MUNKATÁRSUNKTÓL

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.