BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Visszafogott hatalmas tervek

Az ország vezető bankjának teljesítményével szemben évről évre felerősödnek a pesszimista várakozások. A valóság - eddig - ezekre rendre rácáfolt.

Az OTP a maga csendes konokságával időről időre rácáfol az évről évre felerősödő pesszimista várakozásokra. Az elmúlt évi gyorsjelentés tanúsága szerint a bank 47,411 milliárd forintos adózás előtti profitja a 2000. évi 20,9 százalék után még mindig 17,9 százalékos növekedést takar. A "sajnálkozók" táborának kórusát az is el kell hogy hallgattassa, hogy a már-már kínosan konzervatív üzletpolitikát folytató bank vezetői tavaly áprilisban 45 milliárd forintos profittervet osztottak meg a közvéleménynyel. Igaz, a szakértők arra is emlékeztetnek, hogy a pénzintézet hivatalos tervadatai immár három éve rendre alulmúlják a tényadatokat.

A bank már-már az alapvető közgazdasági tényeket meghazudtolóan volt képes arra, hogy az általános kamaterózió közben további 30 bázisponttal, 5,08 százalékra emelje addig is párját ritkító kamatmarzsát. A pénzintézet a 2000. évi 3,4 százalékos növekedés helyett 13,2-es növekményt tudott realizálni a nettó kamatbevételek terén.

Az imponáló adatok nagyot lódítottak a bankrészvény árfolyamán, amely így történelmi magasságba - a tizedelés után - 2300 forintra jutott. Ez a szint azonban már több elemző szerint az a határ, amely a fundamentálisan kiválóan teljesítő bank esetében egy igen jó teljesítményű év kapcsán várható lenne. Épp ezért minősítette az elmúlt napokban vételről tartásra a papírra adott ajánlását a Raiffeisen és az IE-New York Broker, míg a Concorde felhalmozásra módosította saját ajánlását.

Akik korábbról emlékeztek az OTP menedzsmentjének ötéves tervadataira, azok különösebben nem lepődhettek meg, hogy a bank vezetőinek márciusi hagyományos befektetőlátogató körútján jóval visszafogottabb tervszámok szerepeltek. Ezek szerint az OTP 2002-ben a bankszintű adózás előtti profitja 13,7, míg a pénzintézet adózás előtti eredménye nagyjából 15,1 százalékkal növekedne, miközben a bank mérlegfőösszege a pénzintézet által várt 6 százalékos inflációt a stratégiai tervnek teljességgel megfelelően 1 százalékkal meghaladó mértékben, 7-tel bővülne.

A bank legdinamikusabb felfutást a fogyasztási és a lakossági hitelek esetében várja, a legnagyobb kiugrást a fogyasztási kölcsönök 40 százalékos emelkedése jelentheti, tekintve, hogy ezen hiteltermék esetében tavaly a bank "csak" 24,2 százalékos növekedést produkált. A vállalati kölcsönök bővülését 25, az önkormányzatoknak nyújtott hitelek növekedését pedig 10 százalék körüli szintre teszik a bankvezetők.

A lakossági hitelek terén hamar főtermékké vált lakáskölcsönök eredményjavító hatása ugyanakkor csak a konszolidált eredménysoron hozhat számottevő javulást, hiszen, mint ismert, a bank a teljes lakáshitel-állományát - a legújabb hírek szerint a régi jelzálogalapú kölcsönöket is átváltva - a február elején alakult OTP Jelzálogbankba viszi. A jelentős kormányzati támogatással, minimális kockázat mellett igen szép kamatmarzzsal kihelyezhető hitelekből a pénzintézet az idén 95 milliárd forint feletti állománynyal szeretne fordulni. Ezen adatok mellett az - olcsóbbá váló hitelezés révén új dinamikát kapó ingatlanpiaci boomra alapozó - OTP Ingatlan Rt. a megdönthetetlenül piacvezetőnek számító alapkezelő és a fejlesztéseihez friss tőkét kapó pénztárszolgáltató, valamint az évről évre konokul fejlődő, új és új értékesítési terület után kutató Garancia Biztosító várható teljesítménye kapcsán akár túlzottan szerénynek is tűnhet a bank vezetőinek a csoportszintű profitnövekedésre adott 16-17 százalékos előrejelzése, hiszen messze elmarad a 2001. évi 21,5-es adattól. Az ugyanakkor már figyelmeztető, hogy az ötéves prognózisban 14 százalékos nominális profitbővülési tervet határozott meg a bank tavaly újjáválasztott igazgatósága.

A visszafogottság fő indoka az, hogy további várt kamatcsökkentéseket immár varázslat lenne kamatmarzsszűkülés nélkül túlélni, bár egyes vélekedések szerint a kormányzat legutóbbi (lakáshitel)döntései után ezen a téren sem kell túlságosan aggódnia a banknak.

Amely területen viszont mindenképp komoly költségnövekedéssel kell számolni, az az informatika. A pénzintézet az elkövetkező két évben egyebek mellett teljesen átáll az SAP vállalatirányítási rendszerre, a bank és a brókercég összevonásával párhuzamosan a teljes értékpapír-forgalmazást áttereli a Clavis rendszerre, miközben tranzakciós adattárházat épít ki. Óvatos banki becslések szerint mindezen fejlesztések több mint 10 milliárd forinttal kurtítják majd meg a pénzintézetet. S bár a stratégiai tervezés olyan szintű, hogy a remélhetőleg heteken belül immár véglegesen is az OTP birtokába kerülő szlovák IRB számos elektronikus banki tevékenységét - például a Szlovákiában rendkívül gyorsan felfuttatandónak ítélt bankkártyarendszert - interface kapcsolat révén a budapesti szabad kapacitásra terhelik, könynyen kiszámítható, hogy a pozsonyi kiruccanás informatikai költségei is jelentősek lesznek.

A pénzintézet az eddigi szigorú költséggazdálkodásán más területen is engedni kényszerül. Az 1995 óta több mint 50 százalékkal, 8300 fősre apadt dolgozói létszám tovább már nem csökkenthető. A megmaradt szakemberek megtartása érdekében az OTP arra kényszerül, hogy személyi költségeit a várt inflációt jelentősen meghaladó mértékben, nagyjából 10 százalékkal növelje.

A bank most ismertetett idei tervei nagyjából 55 milliárd forintos csoportszintű nettó eredményt feltételeznek, amelyek alapján a reálértéken számított sajáttőke-arányos megtérülés (roe) 16-20 százalékra tehető. Eszerint a pénzintézet az idén csak a legpesszimistább esetben számít arra, hogy "csupán" az ötéves stratégiai tervben meghatározott - a hazai bankok közül így is kimagasló - 16 százalékos roeértékkel zárja az évet.

munkatársunktól

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.