A tőkepiaci törvényben foglalt új rendelkezések alapján lényegében valamennyi befektetési alap kezelési szabályzatát módosítani kell. A jogszabály kései elfogadása miatt ez a munka csak az idei év elején kezdődhetett el, és számos kérdésben értelmezési nehézségeket kellett megoldania az alapkezelőknek és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF).
Néhány módosítás jóváhagyása már megtörtént, de az igazi dömping a következő hetekben várható. Információink szerint a működő termékeknél még inkább előtérbe kerülnek a profiltiszta megoldások, így több kötvényalap kizárja a részvényvásárlások lehetőségét is.
A Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) az alacsonyabb kockázatú termékek között eddig a pénzpiaci és a kötvényalapokat különböztette meg, de az adminisztratív teendők végrehajtása után szükségessé válik egy "köztes" típus létrehozása is. Számos alapcsaládban ugyanis kétfajta kötvényalapot működtetnek, méghozzá rövidebb és hoszszabb futamidővel. Ezért indokolt lenne a rövidebb futamidejű, azaz kisebb kockázatú típus külön kategóriába történő besorolása. Az elnevezés lehetne "állampapíralap", hiszen az ilyen portfóliókban vegyesen szerepelnek a kötvények és a pénzpiaci eszközök.
A hosszabb távú megtakarításokhoz pedig a részvényalapok kínálnak majd egyre jobb terepet, hiszen akár 5-6 kibocsátó papírjából is 80-90 százalékos részvénykitettségű portfóliót lehet felépíteni, bár az alapkezelőknek a magyar tőzsde mellett ehhez már a régió piacain is vásárolni kell. A magánszemélyeknek pedig lényeges előnyt jelent, hogy a jegyek hozamát jelenleg nem terheli személyi jövedelemadó.
A befektetési alapok piacán szerte a világon rendkívül sokrétű terméktípus jelenik meg. A tőke-
piaci törvény nálunk is bővítette a lehetőségeket, amire az immár 800 milliárd forint feletti, összesített nettó eszközértékű termékeknek égető szüksége volt.
Munkatársunktól
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.