BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Feljövőben a második vonal

Az utóbbi hónapokban a hazai közepes cégek messze nem teljesítettek olyan jól, mint a fejlett világbeli társaik, de legalább már nem teljesítették alul a blue-chipeket. Noha a külföldiek visszatérése piacukra nem valószínű, szelektív vásárlásuk jó ötletnek tűnik.

A hazai másodvonalbeli részvények teljesítménye az elmúlt három évben messze elmaradt a blue-chipekétől, miközben a fejlett piacokon éppen a kisebb cégek teljesítettek átlag felett. Ezt a szakértők főként a likviditásból fakadó kockázattal magyarázták: Míg 1996 és 1999 között a blue-chipek mellett a külföldiek előszeretettel vásárolták a második vonal papírjait, addig az utóbbi két évben szinte egyáltalán nem foglalkoztak velük.



Kimutatták, hogy a kisebb cégek a recesszióból történő kilábalás idején teljesítik felül a blue-chipeket, ez azonban a hazai tőzsdére vonatkoztatva nem sok támpontot ad. Annyiban hasonlít a kinti és a hazai helyzet, hogy a kis társaságok P/E (árfolyam/nyereség) mutatója jóval alacsonyabb a nagyokénál. Kint azonban a kicsik likviditása bőven elég ahhoz, hogy akár nagyobb alapok is kényelmesen vásároljanak belőlük, nálunk azonban kérdéses, hogy a nagybefektetők mikor merészkednek viszsza a piacukra.



Amerikában e hét keddjén a legismertebb smallcap index, a Russell 2000 is éves csúcsra jutott, a kicsik azonban P/E alapon még mindig közel 40 százalékkal érnek kevesebbet a nagyoknál. Budapesten az elmaradás ennél nagyobb, s ha nem is látszott az elmúlt időszakban egyértelmű trendváltás, az utóbbi néhány hónapban végre nem teljesítették alul a kisebb cégek a BUX indexet.



Az 1996 és 1999 közötti három évben a befektetők azt szokhatták meg, hogy a második vonal "megrántása" néhány héttel, később pedig néhány hónappal követte a vezető papírokét. Ha ez a tendencia napjainkban is hasonló lesz, akkor most van ideje a közepes cégek vételének. A szeptemberi mélypont után ugyanis eleinte a külföldiek inkább csak vásárolgattak, s az eladók eltűnése okozta a jelentős emelkedést. A brókerek szerint az idén januártól viszont már egyértelműen a régi szép időket idézte néhányszor a piac. Tehát friss pénz érkezett. A legtöbb az OTP-be, de történelmi csúcsaiból ítélve az Egis is sok alap érdeklődését felkeltette. A Richtert sem hanyagolták a befektetők, s a Matáv is jelentősen felülteljesítette az utóbbi három hónapban nemcsak a fejlett piacokon tevékenykedő távközlési cégeket, hanem - kisebb mértékben - régiós vetélytársait is. A Mol piacán is feltűntek új befektetők, itt azonban érezhető maradt a bizonytalanság - több elemző is úgy nyilatkozott, hogy elsősorban hoszszú távra ajánlja az olajrészvényt.



Miután a Procent smallcap index a névadó és ötletgazda brókercéggel együtt eltűnt a piacról, a kis cégek teljesítményének mérésére egy egyszerű módszert választottunk. Tizenhét társaság (Antenna, BorsodChem, Danubius, Démász, Fotex, Globus, Graphisoft, Inter-Európa Bank, Mezőgép, NABI, Pannonplast, Prímagáz, Rába, Synergon, TVK, Zalakerámia és a Zwack) árfolyamváltozásának számtani átlagát tekintettük a hazai második vonal átlagos teljesítményének. Természetesen e csoportban vannak "majdnem blue-chipek" és az utóbbi időszakban inkább harmadik vonalba tartozó, illikviddé váló cégek is, de talán az átlag többet mond több társaság felvételével.



Az a képzeletbeli befektető, aki egyenlő arányban fektetett e cégekbe tavaly év elején, mára pénzének 17,6 százalékát veszítette el, miközben a BUX ez idő alatt 10,2 százalékot erősödött. Aki három hónappal ezelőtt, január közepén döntött a kisebb cégek mellett, már 4,1 százalékos nyereséget érhetett el, igaz, a BUX-szal 12,4 százalékra is szert tehetett volna. Csak az elmúlt egy hónapot vizsgálva azonban már a második vonal átvette a vezetést: árfolyamuk átlagosan 9,7 százalékot nőtt, miközben a BUX 8,2-t erősödött.



Természetesen az átlagok mögé nézve jól látszanak aránytalanságok. Mint ahogy a BUX jó teljesítménye háromhavi és 15 havi szinten is döntően az OTP-nek köszönhető, úgy a kis cégek között is vannak nyertesek és vesztesek. Tavaly év eleje óta az IEB és a Globus kimagaslik a mezőnyből, de az utóbbi három hónapban jelentősen erősödött a Démász és a Danubius is. Minden esetben a különféle felvásárlási pletykák mellett szerepet játszhattak a jó fundamentumok, a magas osztalékhozam is. Az egy hónapos számoknál az Antenna spekulatív emelkedése is jól látszik, a papír ezzel kerülte el a 15 hónap legnagyobb vesztese címet.



A brókerek szerint a második vonal jó teljesítménye külföldi vételek nélkül történt, és a várakozások szerint nincs is sok esély arra, hogy a nagy alapok visszatérjenek piacukra. Arra viszont igen, hogy a jó fundamentumokkal bíró vagy felvásárlási gyanúba keveredő papírok a külföldiek nélkül is jól teljesítsenek a következő hónapokban.

Ács Gábor

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.