BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Törékeny technológiai kilábalás

A drasztikusan csökkentett várakozásoknál jobb eredményt produkáltak az amerikai cégek az első negyedéves beszámolási időszak félidejéig. Az elemzők és a piac hangulata azonban az utóbbi napokban tovább romlott, miután a nagy cégek sorozatban álltak elő negatív bejelentésekkel: lehet, hogy a technológiai szektorban a fellendülésre még egy évet kell várni.

A várva várt eredménybeszámolók szezonjának feléhez ért a Wall Street, a bizonytalanság azonban jottányit sem csökkent a befektetők körében. Néhány hete még mindenki abban bízott, hogy a javuló makromutatók mellé mikroszinten is kedvező hírek érkeznek, az óvatos optimizmus viszont mára szinte teljesen szertefoszlani látszik.

A dilemmát most főként az okozza, hogy az összességében vártnál jobb eredmények mellé túl sok jelentős cég számolt be romló kilátásokról. Sok elemző ráadásul a kedvezőnek tekinthető számokat sem értékeli pozitívumként, csak a folyamatosan csökkentett várakozásokhoz viszonyítva tartják elfogadhatónak az eredményeket. Szigorúan a statisztikánál maradva az látszik, hogy az S&P 500-as indexben szereplő cégek majdnem pontosan fele jelentette meg eddig negyedéves eredménybeszámolóját, 62 százalékuk a vártnál jobban teljesített, 26 százalékuk hozta az elvárásokat és csak 13 százalékuk maradt el a Thomson Finan-

cial/First Call konszenzusos előrejelzésétől. Azt ugyanakkor tudni kell, hogy a várakozások címszó alatt a legfrissebb előrejelzések szerepelnek, így a néhány héttel korábbi profitfigyelmeztetések után lefelé módosított számokat tartalmazza a konszenzus. Az elmúlt három hónap során pedig drasztikusan romlottak az előrejelzések: januárban még 6,2 százalékos nyereségszűkülést vártak az elemzők, ma viszont 11,6 százalékos romlást valószínűsítenek. Ez az ötödik negyedév, amikor csökkennek a profitok, ugyanakkor az idei második három hónapban már 7,9 százalékos növekedés várható. Igaz, e szám még 10 százalék közelében volt két hónappal ezelőtt.

A tényleges eredmények átlagosan 3 százalékkal haladták meg a várakozásokat, ez pedig magasabb, mint az 1990 óta mért 2 százalékos átlag. A kiadott második negyedéves profitfigyelmeztetések száma hétfőig 28 volt, ez hattal kevesebb, mint tavaly ilyenkor. Ráadásul a tavalyi tízzel szemben 25 cég jelentette be, hogy a jelen negyedben eredménye meghaladja a várakozásokat. Mindez azonban láthatólag nem győzte meg a piacot - az érintett cégek árfolyama kissé emelkedett ugyan, a terveit lefelé módosítók azonban általában hatalmasat zuhantak.

Az elemzők azért sem hatódnak meg a számoktól, mert öszszességében még mindig a drasztikus költségcsökkentésekkel magyarázható a vártnál valamivel csekélyebb profitszűkülés, az árbevétel terén folytatódott a visszaesés: az eddig jelentő cégek átlagosan 4,5 százalékkal kisebb eladásról számoltak be, mint egy évvel korábban. A piacmozgató nagy cégek közül ráadásul igazán kedvező bejelentés nem érkezett. Az Intel ugyan próbált optimista lenni, de a piac ezt nem értékelte. A többször drasztikusan lefelé módosított várakozásoknak megfelelő számokat közölt az IBM, ez azonban csak minimális emelkedést hozott az előző két hétben 20 százaléknál többet veszítő papír árfolyamában. A Microsoft a vártnál 4 százalékkal kisebb eredménye mellé közölte, hogy nem tudja tartani eddigi éves terveit, a múlt hét végén pedig a Nokia profitfigyelmeztetése borzolta a kedélyeket. A gyógyszergyártók nimbuszát a Bristol-Myers warningja rombolta, a pénzügyi szektorból pedig épp a Citigroup okozott csalódást. A hab a tortán az Ericsson hétfői brutális vesztesége és elképesztően gyenge előrejelzése volt. Mindezt az ismertebb cégek közül csak a Texas Instruments és a Novellus jó eredménye, valamint terveinek felfelé módosítása ellensúlyozta minimális mértékben. Az intézményi befektetők elkedvetlenedését jól mutatta a Merrill Lynch szokásos felmérése az alapkezelők körében. E szerint a gyors fellendülésbe vetett bizalom jelentősen csökkent.

A technológiai szektor kilátásainak romlását jól mutatja az, hogy a Nasdaq immár három hónapja folyamatosan és jelentősen alulteljesíti a Dow Jones iparindexet és az S&P 500-at is. Az elemzők szerint a fő probléma az, hogy még mindig nincs jele a szektorban a beruházások bővülésének. A nadrágszíjmeghúzás mellett szinte senki sem mer még fejlesztésben gondolkodni. A cégek nagyobb része januárban igen optimista volt, most viszont már többségük nem vár felfutást az idén. Mivel az év elején várt megrendelések elmaradtak, először a szoftverfejlesztők számára lett világos, hogy nincs változás. Ezután következtek a hardvergyártók. E cégek általában nyár elején érik el termelési csúcsukat, most viszont például a Sun Microsystems április közepén jelentett be ezerfős létszámleépítést. A csipgyártók még relatíve jól teljesítettek, mivel egyrészt e szektor teljesítménye függ leginkább a makroadatoktól, másrészt az iparágból is érkeztek kedvező hírek. Noha a csipárak emelkedésnek indultak a tavalyi mélypontról, elemzők egyre pesszimistábbak a kilátásokat illetően.

A távközlési szektor továbbra is igen nagy gondban van mind Európában, mind a tengerentúlon. Amerikában a múlt héten a vártnál jobb eredmények érkeztek a szektorból, néhány cég értéke 20-30 százalékkal is megugrott. E hét elején azonban már a WorldCom kiábrándító számai nyomán kiújult a pesszimizmus. Szinte az összes jelentősen eladósodott helyi és távolsági szolgáltató a beruházásokra fordítandó összeg jelentős csökkentéséről számolt be az elmúlt napokban, s az elemzők is most látszanak megunni a bizakodást: sorozatos leminősítésekkel rukkoltak elő.

Hasonlóan lebombázták a kiábrándult szakértők az Ericssont, mely tegnap ezek hatására esett a hétfői 25 százalék után újabb 8 százalékot. Tegnap már egyre több felől hangzottak el olyan vélekedések, hogy a távközlési szolgáltatók mellett az eszközgyártók körében is be kell indulnia a konszolidációs folyamatnak, ellenkező esetben nem lehet kizárni néhány szereplő csőd közeli helyzetbe kerülésé. A nagyok közül a célzás egyértelműen az Ericssonra vonatkozik.

Noha néhány részterületen - például háztartások részére csúcstechnológiai termékeket gyártók esetében - egyértelmű fellendülés mutatkozik, a tech szektor kilátásait összességében továbbra is igen gyatrának tartják az elemzők.

Mindezek fényében a vita inkább csak abban van a szakértők között, hogy a fentiek tükröződnek-e az árfolyamban, illetve a bajba került szektorok helyett érdemes-e más iparágak vállalatai felé fordulni. Az általános vélekedés ezzel kapcsolatban még mindig az, hogy a szokottnál kisebb részvényaránnyal és a gazdasági ciklusoktól függő papírok túlsúlyozásával érdemes próbálkozni.

Ács Gábor

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.