BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Túlteljesítő magyar tőzsde

A budapesti tőzsde kétségkívül örömmel fogadta a választások eddigi eredményeit. Más börzék teljesítményével összevetve egyértelműen megállapítható: a kormányváltásra vonatkozó várakozásoknak köszönhetően az április eleji visszaesés Magyarországon szinte teljes egészében hatástalan maradt. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a jövőben ne érvényesülnének erőteljesen nálunk is a nemzetközi piacokon tapasztalható trendek. A számok egyébként azt mutatják, hogy a második forduló eredménye már kevésbé befolyásolta az árfolyamokat (az inkább befektetőbarát kabinet lehetősége már nagyjából beépült az árakba), és ismét teret nyertek a külpiaci hatások.

A belpolitikai helyzetben bekövetkező jelentősebb változás (esetleges kormányválságra utaló jelek vagy a fiskális és monetáris politikai közötti élesebb ellentétek) persze akár a választások előttinél is mélyebbre küldheti az árfolyamokat. És akkor sem számíthatunk igazán biztató kilátásokra, ha a nemzetközi környezet a mostanihoz hasonlóan pesszimista marad. Erre azonban egyelőre - szerencsére - viszonylag kisebb az esély. Elemzők mégis úgy vélik, hogy a magyar tőzsdén a közeljövőben már nem várható jelentősebb árfolyam-emelkedés. Az év elejéhez képest bekövetkezett 25 százalék körüli indexemelkedés ugyanis olyan jelentős mértékű, amely szinte lehetetlenné teszi a további szárnyalást. Az okfejtés ellen sokan azzal érvelnek, hogy látott már ez a piac nagyobb nekibuzdulást is. Az általános vélekedés azonban az, hogy azok az idők nem jöhetnek újra el.

Valóban kérdésesnek látszik, hogy a budapesti tőzsdeindex, a BUX a közeljövőben képes lenne áttörni például a kilencezer pontos szintet. A helyzet viszont egészen más akkor, ha nem a börze egészét, hanem kiemelten néhány papír árfolyamának alakulását vizsgáljuk meg. A választási fordulók egyértelmű nyertesének tekinthető az Antenna Hungária (AH). Ez a részvény azonban - elsősorban a kormányzat sajátos magatartása miatt - igencsak

alulárazott volt, ami a mélyponttól bekövetkezett 60 százalék körüli drágulás mértékét más dimenzióba helyezi. A jövőben természetesen a további áremelkedéshez sem az AH, sem pedig a választások másik nyertesének számító Mol esetében nem lehet elég a puszta spekuláció. Amennyiben tehát a cégekkel kapcsolatban konkrét kedvező fejleményekre nem kerül sor, az az árfolyamok folyamatos eróziójához vezethet.

A választások által érintett papírok közé sorolhatjuk még a gyógyszeripari részvényeket is. Bár ezeknél közel sem annyira egyértelmű a kialakult kép, mint az előbb említett papíroknál. Az mindenesetre tény, hogy a Richter és az Egis is kedvezőbb befektetői megítélés alá eshet egy olyan kormányzat működése esetén, amely piacbarátként van nyilvántartva. Hasonló hatások érvényesülhettek az OTP árfolyamánál is. Ezeknél is igaz azonban, hogy a jövőben az illúzió és a jámbor óhaj még arra is kevés lehet, hogy a most kialakult árfolyamszint megmaradjon. (BVJ)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.